MAČ2021: Bratislava bude v júli hostiť to najlepšie z českej a slovenskej literatúry

Každý jeden deň po celý mesiac bude od 3. júla v Bratislave patriť kvalitnej literatúre, autorskému čítaniu a diskusiám. Najväčší literárny festival v strednej Európe Mesiac autorského čítania (MAČ) bude po prvý raz aj v Bratislave, predstaví sa viac ako 60 autorov a autoriek z Česka a Slovenska. Festival špeciálne predstaví viacero videopohľadníc od významných autorov a autoriek z Islandu.

blog

Medzinárodný literárny festival Mesiac autorského čítania (MAČ) sa predstaví po 20-tich rokoch, počas ktorých úspešne prepojil už takmer celú literárnu Európu, po prvý raz v Bratislave. Mesiac júl tak bude patriť autorským čítaniam známych aj menej známych autorov a autoriek z Česka a Slovenska a to hneď na troch divácky pôsobivých miestach: Pálfyho palác na Zámockej ulici, Zichyho palác a kostol Klarisky.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť napríklad na Vladimíra Mertu, J.H. Krchovského, Alenu Mornštajnovú, Petru Soukupovú, či Petra Placáka. Slovenskú stranu bude zastupovať napríklad Etela Farkašová. Veronika Šikulová, Ivan Štrpka, Michal Hvorecký, Balla, Milo Janáč či Alena Sabuchová.

Tohtoročný MAČ tak bude jedinečný v tom, že rok pred 30. výročím rozdelenia Česka a Slovenska spojí to najlepšie z literárnych scén oboch krajín: “Keďže sme z online podujatí všetci už tak trochu unavení, rozhodli sme sa, že sa napriek pandémii pokúsime o jeho analógovú verziu. Situáciu okolo Covid-u využijeme na to, že v Česku bude čestným hosťom Slovensko a na Slovensku zase Česko. Nepamätám si, kedy naposledy sa takto 31 českých a 31 slovenských autorov stretlo a malo možnosť sa v tom tvorivom, umeleckom zmysle slova konfrontovať,” uviedol riaditeľ festivalu MAČ Petr Minařík.

Festival budú hosťovať mestá Ostrava - Brno - Bratislava a online aj Ľvov. Čestným hosťom mal byť Island, organizátori sa však rozhodli, že nebudú riskovať. “Bola by škoda, keby publikum nemohlo to najlepšie z islandskej literatúry vidieť aj naživo, preto sme sa rozhodli, že Island ako hosťujúcu krajinu posunieme na rok 2022, keď bude situácia bezpečnejšia. Autorov a autorky z Islandu, ktorí sa na festivale objavia o rok, však publiku predstavíme prostredníctvom festivalových videopohľadníc,” dodáva spoluorganizátor podujatia František Malík z občianskeho združenia literarnyklub.sk.

Počas tridsaťjeden festivalových dní (festival trvá do 2. augusta) budú autori a autorky vždy v zložení jedného hosťa alebo hosťky zo Slovenska a z Česka. Dokopy tak festival predstaví viac ako 60 autorov a autoriek. V minulosti boli hosťujúcimi krajinami napríklad Poľsko, Slovinsko, nemecky hovoriace krajiny, Škótsko, Ukrajina, Španielsko, Gruzínsko, Turecko či Rumunsko. Festival vznikol v roku 2000 v Brne a počas 20-tich rokov svojej existencie sa rozšíril do miest po celej Európe, naraz prebiehal v mestách: Brno, Ostrava, Vroclav, Ľvov a v Košiciach.

(titulná fotografia: je ukážkou z roku 2019)