Isaach de Bankolé zavíta na Slovensko! S maďarsko-slovenským westernom Mirage otvorí Febiofest

Preslávil sa ako dvorný hrdina ikony nezávislých filmárov, režiséra Jima Jarmuscha, terorista z bondovky Casino Royale či gangster z kriminálky Miami Vice. A teraz hollywoodsky herec Isaach de Bankolé zavíta na Slovensko!

blog

Už 20. marca 2015 otvorí s maďarsko-slovenským filmom Mirage, v ktorom stvárnil hlavnú úlohu, 22. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Isaach de Bankolé si v modernom westerne zahral nepoddajného hrdinu Francisa, ktorý bojuje o slobodu a prežitie.

Na slávnostnom ceremoniáli si americký herec prevezme od Asociácie slovenských filmových klubov Cenu za prínos svetovej kinematografii a Febiofest na jeho počesť uvedie v programe okrem novinky aj tri z jeho známych filmov – Hranice ovládania, Noc na zemi a Sama v Afrike.

„Je nám cťou, že Isaach de Bankolé prijal naše pozvanie a príde pred divákov uviesť slovenskú premiéru Mirage. Osobne sa zúčastnil len na prvom svetovom uvedení filmu na prestížnom festivale v Toronte a o to viac si ceníme jeho príchod do Bratislavy na Febiofest,” povedal slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler. Za vznikom snímky stojí aj jeho produkčná spoločnosť MPhilms.

Moderný western pod režijnou taktovkou jedného z najvýraznejších predstaviteľov maďarskej kinematografie Szabolcsa Hajdu vypovedá o rasizme, rovnoprávnosti, moci a slobode. Režisér, ktorého dva predošlé filmy boli maďarskými národnými nominantmi na Oscarov, obsadil Isaacha de Bankolé do úlohy afrického futbalistu Francisa, ktorý je na úteku pred spravodlivosťou. Nachádza úkryt na farme ďaleko od civilizácie, v srdci maďarskej pusty. Veľmi skoro však zisťuje, že farma je v skutočnosti miestom moderného otrokárstva a vedie ju šéf miestnej mafie. Nepoddajný hrdina Francis sa ocitá uprostred najväčšieho zápasu v jeho živote, v ktorom sa však nehrá o góly, ale o slobodu a hlavne prežitie.