Dávid Bílek - víťaz projektu Viva Ulica!

Víťazom projektu Viva Ulica! sa stal nový objav gitarovej scény. 19- ročný Dávid Bílek vystúpi spolu so symfonickým orchestrom na záverečnom koncerte Viva Musica! festivalu v Sade Janka Kráľa.

 

blog

Dávid Bílek sa predvedie ako sólista na záverečnom koncerte Viva Klasika!, ktorý sa uskutoční v Sade Janka Kráľa v sobotu 26. augusta. Odohrá nádhernú skladbu španielskeho autora Joaquína Rodriga – Concierto de Aranjuez (2. časť – Adagio) v sprievode veľkého symfonického orchestra pod taktovkou Braňa Kostku.

„Vôbec som nečakal, že to takto dopadne. Možno som dúfal, ale vôbec som nemal nejaké očakávania, tak o to som radšej, že som vyhral. Viva Ulica! mi plní sen, pretože som ešte nikdy nehral s orchestrom a teraz sa to ide udiať. Okrem toho som veľmi rád, že budem hrať svoju obľúbenú skladbu“, neskrýva svoje nadšenie Dávid.

--------

Dávid má 19 rokov, študuje na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a svojím štýlom hrania ohuruje nemálo ľudí. Jemu vlastný a unikátny štýl hry flamenca sa vraj naučil sám z YouTube videí. Na gitare, ku ktorej ho priviedla jeho mama, hrá už od svojich siedmich rokov. V roku 2014 získal na Súťaži študentov konzervatórií SR 1. miesto a zároveň sa stal absolútnym víťazom. V tom istom roku na návrh školy získal prospechové štipendium Ministerstva kultúry SR.
V roku 2016 získal na Súťaži študentov konzervatórií SR opäť 1. miesto a titul absolútneho víťaza. Na Gitarovom medzinárodnom festivale Ivana Ballu v Dolnom Kubíne získal 2. miesto a dvakrát čestné uznanie. Za jeho úspechy mu bola ministrom kultúry udelená Cena sv. Gorazda. V súčasnosti sa popri štúdiu venuje sólovej koncertnej činnosti a je súčasťou komorného zoskupenia Banskobystrické gitarové kvarteto. Absolvoval majstrovské kurzy u Marcina Dyllu, Jána Labanta, Ladislava Bláhu, Andreu Vettorettiho, Miloša Slobodníka, Fabrizia Ferraru, Mateja Fremla, Patricka Vacíka, Martina Krajča a Juraja Buriana.

Vstup na koncert je bezplatný
Prelink na podujatie tu