výstava

Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach

V stredoveku, v čase rozkvetu heraldiky a všeobecného používania erbov, prežívala jeden zo svojich vrcholov aj úcta k svätým. Svätci sa zobrazovali v nespočetných výtvarných, maliarskych, sochárskych či zlatníckych dielach. Keďže skutočnú ľudskú podobu svätcov nik nepoznal, umelci ich odlišovali pridávaním atribútov – predmetov, ktorými sa navzájom odlišovali.
Táto akcia sa konala v minulosti

Napríklad k postave apoštola Petra sa pridávali kľúče, k postave svätej Kataríny Alexandrijskej zlomené koleso, k postave svätého Antona Pustovníka zvon. Špecifické zobrazenia svätých sa zachovali v historických pečatiach rôznych cirkevných právnických alebo fyzických osôb a tvoria neodmysliteľnú súčasť kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky.

Výstava, ktorú pripravil Štátny archív v Bratislave v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, približuje najznámejších svätcov a svätice zachytených v unikátnych sfragistických prameňoch – pečatiach, pričom poukazuje na špecifiká ich ikonografie v rôznych obdobiach, ale i na rôznych územiach v rámci Slovenska. Výstava zároveň pripomína význam digitalizácie archívneho dedičstva Slovenskej republiky, vďaka ktorej sa novým spôsobom odhaľuje jeho bohatstvo a mnohostranné využitie či už pre diplomatiku, sfragistiku, heraldiku, ikonografiu, cirkevné dejiny, toponomastiku či dejiny umenia.

 

Miesto konania: Výstavná sála UKB, Michalská 1

Výstava je denne v čase od 10:00 do 18:00 okrem štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja

Vstup voľný.

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Štátny archív v Bratislave, Univerzitná knižnica v Bratislave. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

film

Pacifiction

Na ostrove vo Francúzskej Polynézii žije Vysoký komisár, muž s búrlivou povahou a skúsený diplomat, medzi najvyššími politikmi a...Viac
Po 17.4.2023 / Kino Mier Senec
odporúčame!
iná akcia

Trh - Piac - Markt

1.4.2023 - 29.4.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
film

Turnus + Musíme prežiť: Fukušima!

Sociálna sonda Jaroslava Vojteka do fenoménu týždňoviek, pri ktorých čas strávený mimo domu ničí to, kvôli čomu vlastne pracujú:...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Film Europe / Kino Nostalgia / Kino Mladosť
odporúčame!
koncert

Open-air Jarné BJD: Stanley Clarke & 4EVER

Ut 9.5.2023 / Stars Auditórium, Junácka 10 (Pasienky)
odporúčame!