výstava

Zuzana Barutová: Equilibrium

Výstava pod názvom Equilibrium bude verejnosti sprístupnená v priestoroch Galérie Čin Čin.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.06.2021 17:00, St

Výstavný projekt Zuzany Barutovej pod názvom Equilibrium je autorskou výpoveďou v intermediálnom rozsahu. Predstavuje maľbu a grafiku ako priestorovú inštaláciu doplnenú o audiovizuálny záznam a živú site-specific akciu s pozvanými aktérmi zakomponovanú do výstavnej inštalácie. 

Na uvedenie výstavného projektu si pozýva profesionálov, tanečníčku, lektorku a choreografku Katarínu Čillíkovú, pod jej vedením tanečníkov zo skupiny Spicylicious.dncrs a pražského hudobníka, hudobného producenta Radima Vychopeňa, aby spoločne vytvorili jedinečnú scénickú pohybovo-zvukovú akciu, aby reagovali na jej kontrastné dynamické maľby a serigrafie, na “tanečnú partitúru” ako svoje dielo nazvala.

Zuzana Barutová cez Equilibrium rozkrýva kreatívne vnútorné napätie medzi jej tanečným umením a výtvarnou tvorbou, v snahe o následné dosiahnutie určitej rovnováhy medzi oboma polohami. Hlavnou časťou výstavného projektu sú rozmerné horizontálne maľby ako gestické záznamy jej vlastných tanečných motívov. Zuzana v procese zaznamenávala jednotlivé pohybové prvky a ich vzťahy. Zo záznamov vyhotovila sériu, ktorá zastupuje najdôležitejšie tanečné prvky jej tanca, napokon vybrala dvanásť základných znakov, ktoré sa vyskytovali v záznamoch najčastejšie. Tento celý proces viedol k vytvoreniu tanečnej partitúry, ktorá je najčistejšou esenciou vlastného tanečného pohybu.

Menšie grafické práce vyhotovené technikou serigrafie sú najinteraktívnejšou súčasťou výtvarného projektu. Zuzana vyhotovila silné grafické čierne znaky na bielom podklade, evokujúce určité jazykové formy, ako sama uvádza: “Na rozdiel od mojej predchádzajúcej tvorby dovoľujem divákovi nazrieť do svojej intimity, ktorú som si doteraz v mojich prácach, v celkovej tvorbe chránila. To sa snažím dosiahnuť vytvorením určitého grafického jazyka, vychádzajúceho z pohybu, prostredníctvom ktorého s divákom komunikujem. Vytváram tak nový spôsob komunikácie, s ktorým je možné následne voľne pracovať.”

Zuzana vyzýva okolie k percepcii diela, aby sa ešte viac rozšíril jeho otvorený a komunikatívny charakter. Hľadá dobrú proporcionalitu medzi jeho polohami, rozkladá a zapája jednotlivé časti celku, analyzuje interaktivitu, pokúša sa o fúziu, ktorá pôsobí kompaktne, no dielo zostáva naďalej pohyblivé, otvorené. Prostredníctvom diela nabáda potenciálnych percipientov k vystúpeniu z osobnej izolácie a frustrácie, chce pristúpiť k obecenstvu a zapojiť ho do svojej hry, vyjadrené jej vlastnými slovami: “Jedným z mnohých zámerov môjho snaženia je ukázať ľuďom, že sa môžu aspoň na chvíľu zastaviť, byť tak trochu dieťaťom a spontánne reagovať na vonkajšie podnety.

Je potrebné, aby ľudia znovu živo komunikovali. Nielen navzájom, ale aj so sebou samými, pomocou slov, ale aj neverbálne. … Verím, že aj to je jeden zo spôsobov, ako sa priblížiť k dosiahnutiu ideálu equilibria.” Súčasťou výstavnej inštalácie je audiovizuálny záznam, happening, na ktorom sa zúčastnili rôzni pozvaní účastníci - tanečníci, výtvarníci a laici, vyzvaní k voľnej pohybovej participácii na gestických čiernobielych prácach. Záznam môže slúžiť ako podklad pre ďalšie obecenstvo, ako sa zapojiť do hry. 

Zuzana Barutová sa narodila v roku 1991 v Bratislave. V rokoch 2011-2017 študovala VŠVU, kde absolvovala ateliér doc. Vojtecha Kolenčíka akad. mal. na Katedre grafiky a iných médií. V roku 2014 bola na zahraničnom študijnom pobyte na Accademia di Belle Arti v Bologni. 

Zuzana sa viac než dve dekády venuje profesionálnemu tancu, cez rôzne hip-hopové subžánre až po moderný tanec. V súčasnosti pôsobí prevažne ako choreografka a lektorka. Ako tanečná aktérka pôsobila v mnohých tanečných skupinách napr. H&T, District Dance, Jumbo Dance Studio, Spin Dance Group, Just*Crew, Spicylicious.dncrs.

Od roku 2005 je členkou súťažnej tanečnej organizácie STO D IDO (v súčasnosti SZTŠ sekcia IDO). Pravidelne sa zúčastňuje na domácich a zahraničných tanečných súťažiach, kde zbiera úspechy za tanečný výkon a choreografiu, najvýraznejšími sú Tanečník Roka (2007, Praha), dvojnásobný Majster Slovenska (2016, za choreografiu), II. vicemajster a I. vicemajster sveta (2016), dvojnásobný II. vicemajster sveta (2017), majster Slovenska a I. vicemajster Slovenska (2018) a I. vicemajster sveta (2018). Jej tanečnými umeleckými vzormi sú autori ako Pina Bausch, Bob Fosse, Rudolf von Laban, Merce Cunningham, William Forsythe a i.

Odporúčame

film

Mladí milenci

Na chodbe nemocnice sa stretávajú dvaja milenci po pätnástich rokoch od ich prvého stretnutia. Ona má 71 rokov, on 45. Majú v...Viac
Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Lumière / Kino Nostalgia / SĽUK / Kino Mier Modra
odporúčame!
festival

Víno pod hviezdami 2023

8. ročník festivalu Víno pod hviezdami konajúci sa v romantickom prostredí pezinských vinohradov pod Starou horou. Príďte...Viac
4.8.2023 - 6.8.2023 / Vinohrady Pezinok
odporúčame!
divadlo

Adrienn Hód, Martina Hajdyla, Soňa Ferienčíková: Soft Spot

Experimentálne fyzické predstavenie zrodeného v spolupráci slovenských tanečníc Martiny Hajdyla, Soni Ferienčíkovej a maďarskej...Viac
So 3.6.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Modrý kaftan

Mina a jej manžel Halim majú v Maroku obchod s kaftanmi. Aby stihli vybavovať objednávky, prijmú talentovaného mladého učňa...Viac
Kino Lúky / Kino Záhoran / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Lumière / Kino Pezinok / Kino N...
odporúčame!