výstava

Zorka Lednárová / Perspektíva

Výstava Zorky Lednárovej vizuálne prepája rôzne písma a znakové sústavy. S využitím kartografického jazyka ukazuje svet ako jediný živý organizmus neustále pretváraný mentálnou aktivitou svojich obyvateľov, ktorá sa rozvíja slobodne mimo štátnych hraníc a napriek politickému usporiadaniu krajín.
Dátum vernisáže:
25.04.2019 18:00, Št
26.04.2019, Pi - 23.06.2019, Ne

Kurátorka: Lucia Gregorová Stach

Výstava Zorky Lednárovej vizuálne prepája rôzne písma a znakové sústavy. S využitím kartografického jazyka ukazuje svet ako jediný živý organizmus neustále pretváraný mentálnou aktivitou svojich obyvateľov, ktorá sa rozvíja slobodne mimo štátnych hraníc a často napriek politickému usporiadaniu krajín. Pripomína, že veci a javy nejestvujú sami osebe, nazeráme na ne z rôznych uhlov pohľadu, z rozličnej vzdialenosti, s rôznorodými vstupnými informáciami. „Perspektíva“ v názve výstavy je kľúčovým pojmom, cez ktorý divák/čka odkrýva cez odlišné mierky objektov v inštalácii autorkinu calvinovskú predstavu jazyka ako vizuálnej a zvukovej, ale aj zmyslovej a emocionálnej možnosti zachytiť svet a jeho premeny vo vrstvách, formách a atribútoch, ktoré ho tvoria. Ako systém, na ktorom sa aktívne podieľa aj on/a sám/a.

-------

Vstup je voľný
Miesto: vonkajší priestor LAB Kunsthalle

Zorka Lednárová (1976) študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri profesora Juraja Meliša a Jána Hoffstädtera (1995 – 2000), na Muthesius Hochschule für Kunst und Gestaltung v Kieli (Nemecko) v odbore Sochárstvo a projekty u prof. H. Brunnera a R. Weißledera a na Čínskej národnej akadémii v Hangzhou v odbore Sochárstvo a kaligrafia. Postgraduálne štúdium úspešne absolvovala na Institut für Kunst und Kontext na Universität der Künste v Berlíne. V rokoch 2000 až 2006 bola členkou Bundesverband für Bildende Kunst, od roku 2005 je členkou Berliner Pool, v rokoch 2007 až 2010 Neue Gessellschaft für Bildende Kunst v Berlíne. Od roku 2007 viedla osem rokov Okk/Raum 29 v Kolonie Wedding v Berlíne.

Od roku 1998 získala na svoju tvorbu mnohé granty, napríklad cestu do Číny a na realizáciu svojich projektov. Boli jej udelené viaceré štipendiá od HSP II, DAAD či Spenersche Stiftung a za svoje diela dostala aj mnohé prestížne ocenenia, napríklad Ocenenie od Berliner Kulturvewantung za program výstavného priestoru Okk/Raum. Od roku 1997 sa tvorivo zúčastnila medzinárodných sochárskych simpózií v Batusz Foundation v Nossene a Stein und Stahl Symposium v Rensburgu v Nemecku, v roku 2000 participovala na Westlake International Scultpure Symposium v čínskom Hangzhou a v roku 2004 na 1. prvom medzinárodnom sochárskom sympóziu v ruskom Petrozavodsku. Žije a pracuje v Berlíne.

Odporúčame

film

Hieronymus Bosch a jeho podivuhodný svet - Exhibition On Screen

Ut 11.6.2019 / Kino Mier Modra
odporúčame!
koncert

SFYA - Simply For Your Attention

Duo rakúskych súčasných akusticko-dreampopových pesničkárov. Jednoduché, snivé a miernou elektronikou podfarbené pesničky s...Viac
Št 30.5.2019 / .klub pod lampou
odporúčame!
koncert

Viva Musica!: Janoska Ensemble

Svetoznáme zoskupenie Janoska Ensemble uvedie v slovenskej premiére nový projekt Revolution.Viac
Št 27.6.2019 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
Št 13.6.2019 / Štúdio L+S
odporúčame!