výstava

Žofia Dubová a Ján Mýtny ml. / Čiara

Na výstave Čiara v Galérii NOVA ukazujú aj Žofia Dubová a Ján Mýtny, čiara je pohyblivý, nejednoznačný fenomén, ktorý sa obaja snažia sprítomniť  vlastnými  vyjadrovacími prostriedkami.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
12.11.2018 18:00, Po

Kurátori: Naďa Kančevová a Palo Macho

Čiara, hranica, horizont

Teoretizovanie o čiare nás nabáda uvažovať o nej ako o hranici. Čo exisovalo pred vznikom prvej čiary? Čisté „nerozlíšeno“, pretože až čiara má moc vytvoriť predel ‒  vymedziť jedno od druhého a zadefinovať priestor. Význam čiary však nemožno obmedziť iba na jej schopnosť oddeľovať, pretože rovnako aj spája. Práve vďaka nej možno hovoriť o  vzájomnom vzťahu toho čo je od seba oddelené.

Niektoré „čiary“ existujú len vo svojej nedosiahnuteľnosti a neustále nám unikajú. Takouto „čiarou“ je horizont. Či už o horizonte uvažujeme ako o pomyselnej čiare medzi zemou a oblohou alebo v prenesenom zmysle, ako o duševnom rozhľade človeka, vzďaľuje  sa nám rovnako rýchlo ako sa k nemu približujeme.
Presahy, ktoré v sebe čiara ukrýva je ťažké uzavrieť do definícií, zvlášť ak ich vnímame poeticky. Ako na výstave ČIARAv Galérii NOVA ukazujú aj Žofia Dubová a Ján Mýtny, čiara je pohyblivý, nejednoznačný fenomén, ktorý saobaja snažia sprítomniť  vlastnými  vyjadrovacími prostriedkami.  Kým Dubovej čiaru reprezentuje hrana prerezanej sklenenej tabule, Mýtneho čiarou je rozseknutý horizont krajiny na fotografii, zatavenej v sklenenej hmote. Vlastnosti skla a svetla, s ktorými obaja autori pracujú, sa tu stávajú nositeľom, či skôr sprostredkovateľom myšlienky ‒ metaforou, ktorá výsledné diela obohacuje o nové významy.

Naďa Kančevová

 -------------------

Spoj, hladina, rez

Pod a nad líniou rezu nie je svet rovnaký. Tento rozdiel prezentujú výtvarníci Žofia Dubová a Ján Mýtny ml. na spoločnej výstave v Galérii Nova.

Obaja režú plochy s vedomím, že ich naspäť spoja. Žofia Dubová doslova prerezáva sklenú tabuľu, hrana Mýtneho sklenej tabule rozreže pri tavbe fotografiu. Spoj nie je jazva, nie je retuš, neskrývame ho. Spoj chápem ako hladinu, ako rozhranie dvoch svetov, z ktorého sa dá čerpať.

Nič však nie je také jednoznačné. Objekty na fotografiach Mýtny rozreže a naspäť preložením spojí, zataví. Dubová maľuje hranu, niekedy cez hranu, niekedy ani celú hranu. Ich priestor na vyjadrenie je úzky. Širokým zostáva svet nad a svet pod hladinou, ktorý už nikdy nebude taký, akým bol pred rezaním.

Palo Macho

Odporúčame

výstava

Klenoty z múzea. Ako sa zbiera hudba

Dlhodobá profilová výstava informuje návštevníka o hudobnom bohatstve, ktoré SNM-Hudobné múzeum nadobudlo počas svojej činnosti (...Viac
15.12.2017 - 27.1.2019 / Slovenské národné múzeum (SNM)
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
8.2.2019 - 20.2.2019 / Štúdio L+S
odporúčame!
film

Studená vojna

V období budovania stalinského Poľska, ale tiež modernej západnej Európy sa odohráva príbeh veľkej osudovej lásky Zuly a Wiktora...Viac
18.1.2019 - 29.1.2019 / Kino Lumière
odporúčame!
standup / talkshow

Bratislavský kaviár na február

Glosátorská show naservíruje dianie za uplynulý mesiac v humoristickom náleve najvyššej akosti.Viac
St 27.2.2019 / Dunaj˜
odporúčame!