výstava

Žofia Dubová a Ján Mýtny ml. / Čiara

Na výstave Čiara v Galérii NOVA ukazujú aj Žofia Dubová a Ján Mýtny, čiara je pohyblivý, nejednoznačný fenomén, ktorý sa obaja snažia sprítomniť  vlastnými  vyjadrovacími prostriedkami.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
12.11.2018 18:00, Po

Kurátori: Naďa Kančevová a Palo Macho

Čiara, hranica, horizont

Teoretizovanie o čiare nás nabáda uvažovať o nej ako o hranici. Čo exisovalo pred vznikom prvej čiary? Čisté „nerozlíšeno“, pretože až čiara má moc vytvoriť predel ‒  vymedziť jedno od druhého a zadefinovať priestor. Význam čiary však nemožno obmedziť iba na jej schopnosť oddeľovať, pretože rovnako aj spája. Práve vďaka nej možno hovoriť o  vzájomnom vzťahu toho čo je od seba oddelené.

Niektoré „čiary“ existujú len vo svojej nedosiahnuteľnosti a neustále nám unikajú. Takouto „čiarou“ je horizont. Či už o horizonte uvažujeme ako o pomyselnej čiare medzi zemou a oblohou alebo v prenesenom zmysle, ako o duševnom rozhľade človeka, vzďaľuje  sa nám rovnako rýchlo ako sa k nemu približujeme.
Presahy, ktoré v sebe čiara ukrýva je ťažké uzavrieť do definícií, zvlášť ak ich vnímame poeticky. Ako na výstave ČIARAv Galérii NOVA ukazujú aj Žofia Dubová a Ján Mýtny, čiara je pohyblivý, nejednoznačný fenomén, ktorý saobaja snažia sprítomniť  vlastnými  vyjadrovacími prostriedkami.  Kým Dubovej čiaru reprezentuje hrana prerezanej sklenenej tabule, Mýtneho čiarou je rozseknutý horizont krajiny na fotografii, zatavenej v sklenenej hmote. Vlastnosti skla a svetla, s ktorými obaja autori pracujú, sa tu stávajú nositeľom, či skôr sprostredkovateľom myšlienky ‒ metaforou, ktorá výsledné diela obohacuje o nové významy.

Naďa Kančevová

 -------------------

Spoj, hladina, rez

Pod a nad líniou rezu nie je svet rovnaký. Tento rozdiel prezentujú výtvarníci Žofia Dubová a Ján Mýtny ml. na spoločnej výstave v Galérii Nova.

Obaja režú plochy s vedomím, že ich naspäť spoja. Žofia Dubová doslova prerezáva sklenú tabuľu, hrana Mýtneho sklenej tabule rozreže pri tavbe fotografiu. Spoj nie je jazva, nie je retuš, neskrývame ho. Spoj chápem ako hladinu, ako rozhranie dvoch svetov, z ktorého sa dá čerpať.

Nič však nie je také jednoznačné. Objekty na fotografiach Mýtny rozreže a naspäť preložením spojí, zataví. Dubová maľuje hranu, niekedy cez hranu, niekedy ani celú hranu. Ich priestor na vyjadrenie je úzky. Širokým zostáva svet nad a svet pod hladinou, ktorý už nikdy nebude taký, akým bol pred rezaním.

Palo Macho

Odporúčame

iná akcia

Vláčik Záhoráčik (s cyklovozňom)

Cykloturistický vlak Záhoráčik už odštartoval svoju tretiu sezónu. Voziť turistov bude každú sobotu, nedeľu a počas sviatkov až...Viac
27.4.2019 - 13.10.2019 / Plavecké Podhradie
odporúčame!
film

Ostrým nožom

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na...Viac
Bažant Kinematograf na Magio pláži / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Bizarná a zábavná noc, na ktorú zaručene nezabudnete! Zvodný, jemne zvrhlý a veľkolepý revuálny zážitok. Humor, očarujúce...Viac
Pi 27.9.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
festival

Bratislavské hudobné slávnosti 2019

27.9.2019 - 13.10.2019 / Slovenská filharmónia
odporúčame!