výstava

Žilvinas Landzbergas

Litovský umelec Žilvinas Landzbergas vytvorí v Kunsthalle LAB novú site specific priestorovú inštaláciu, využívajúc v nej lokálne a jeho domáce materiály. Inštalácia bude pozostávať z prírodných prvkov ako drevo, konáre a korene stromov, kusy nábytku, kamene a podobne.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.07.2019 18:00, Št

Kurátorka: Lýdia Pribišová
Miesto: vonkajší priestor Lab KHB

V tvorbe Žilvinasa Landzbergasa sa významy materiálu, farby, svetla a mytológie spájajú v jeden nedeliteľný konceptuálny celok. Vo svojej práci autor využíva rozličné materiály, aby odkazy na sociálne kontexty a objekty - veci vytvorené z týchto materiálov -  vytvárali sociálne portréty. Landzbergasove inštalácie transformujú priestory na situácie s vlastným časom a priestorom, kde sú prepojenia medzi rôznymi prvkami vytvorené podľa logiky rozprávania príbehov: lineárny príbeh je nahradený spojeniami prechodov a odkazmi, ktoré neposkytujú definitívne odpovede. Autor v nich spája vlastné skúsenosti do úvah a kritiky sociálnych a historických kontextov.

Landzbergas pracuje s baltickou mytológiou, s demiurgickými úvahami o pôvode sveta v kontexte súčasnej spotrebiteľskej kultúry, často s ekologickými presahmi. Uvažuje o dôsledkoch obdobia antropocénu na našu planétu a  budúcnosť. A tak kombinuje lacné materiály na jedno použitie a syntetické farby, zariadenia bytov a predmety každodennej potreby s objektami nájdenými v prírode. Tie predstavujú v jeho práci tajomný moment mýtického myslenia. Metaforická logika severských báji a rozprávok spája jednotlivé prvky jeho inštalácií. Záhadná a dokonca aj niekedy nihilistická nálada Landzbergasovej práce je vždy sprevádzaná jemným humorom a iróniou. Nemenej dôležitá je v jeho tvorbe i kresba, prostredníctvom ktorej autor rozpráva svoje meta-naratívy.

Umelec interpretuje každodenné udalosti a esenciálnu samotu ľudí, osvetľuje krehkosť ľudskej existencie. Skutočný charakter života je v jeho tvorbe predstavený pomocou symbolov, alegórií a metafor baltskej mytológie. Jeho rozmerné inštalácie majú sofistikovaný a humanistický rozmer, spiritualita a kontemplácia sa v nich prelína s odkazmi na pobaltskú kultúrnu históriu. 

Sprievodné akcie: 21.8.2019 o 17.00 / Kurátorský sprievod

---------------

Žilvinas Landzbergas (nar. v r. 1979 v meste Kaunas, v Litve. Žije a tvorí vo Vilniuse.)

Vyštudoval v r. 2004 sochárstvo na Vilniuskej akadémii umenia. V rokoch 2005 – 2007 absolvoval postgraduálnu umeleckú rezidenciu  v De Ateliers v Amsterdame. V roku 2008 získal hlavnú cenu moderného a súčasného umeleckého vydavateľa Thieme Art. V roku 2017 zastupoval Litvu na 57. Benátskom bienále. Landzbergas mal samostatné výstavy v inštitúciách, ako je Centrum súčasného umenia vo Vilniuse, v Modern Art Oxford v Spojenom kráľovstve. Jeho práce boli prezentované na medzinárodných skupinových prehliadkach v Zentrum Paul Klee v Berne, na Bienále v Liverpoole a v De Hallen Haarlem.

Odporúčame

iná akcia

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

Patríte k vášnivým zberateľom starožitností a starých vecí? Trh starožitností na hrade Červený Kameň je to miesto,...Viac
29.6.2024 - 21.9.2024 / Hrad Červený kameň SNM
odporúčame!
vážna hudba

Hledíková & Matejča

So 27.7.2024 / Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1
odporúčame!
výstava

V oku búrky - Umenie secesie na Ukrajine

Výstava predstavuje približne 60 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu...Viac
21.6.2024 - 22.9.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Emilíana Torrini (IS)

Nádherný hlas a piesne, za ktorými sa skrýva neobyčajný príbeh. Islandská hudobníčka a speváčka Emilíana Torrini nahrala nový...Viac
So 26.10.2024 / Majestic music club
odporúčame!