výstava

Z depozitára: Aj ja som Bratislavčan*ka. Mestský hodinár Vojtech Czubin

Príbeh mesta netvoria len elity. Jeho podobu formovali aj remeselníci, umelci, úradníci a reprezentanti mnohých profesií, ktorí sa podieľali na jeho každodennom fungovaní. V závislosti od obdobia viac muži ako ženy, niektorí s jasnou víziou, iní ako „radoví“ aktéri.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Hoci by zbierkový fond mal byť zrkadlom, nie je to tak. Aj múzea sú ovplyvňované meniacimi sa režimami, atmosférou v spoločnosti, politickými „objednávkami“, ale i preferenciami vlastných zamestnancov formujúcich zbierkový fond.

Séria inštalácií s názvom Aj ja som Bratislavčan*ka je retrospektívou MMB – s cieľom predstaviť príbehy „obyčajných“ ľudí z jeho zbierok a ukázať, že múzeá v pamäti mesta fixujú i ľudské príbehy, stačí si to len uvedomiť.

Aké príbehy by ste v múzeu chceli vidieť vy?

Presné určovanie času bolo pre chod mesta veľmi dôležité. Málokto si však pri pohľade na vežové hodiny uvedomoval význam ľudí, ktorí sa starali o ich bezchybné fungovanie. Od roku 1922 pôsobil ako mestský hodinár Vojtech Czubín. K jeho úlohám patrila starostlivosť o viacero vežových hodín na území Bratislavy vrátane Starej radnice a Michalskej veže. Počas jeho dlhoročnej služby ho však postihlo veľké nešťastie. Pri bežnej oprave hodín sa zranil a pre silnú otravu krvi následne prišiel o pravú ruku. Ani to však nezlomilo jeho nadšenie pre hodinárske remeslo a v práci mestského hodinára pokračoval ďalších 17 rokov. Kto je pre vás Vojtech Czubín súčasnosti? Čiu prácu si v meste často nevšímame, no bez nej by nefungovalo?

Kurátorstvo projektu: Daniel Hupko a Linda Mendelová

Výskum a text: Vladimír Krajčovič

Odporúčame

divadlo

Bratislavské srdce

Aký je život ženy, ktorá nadradí prácu nad vlastné pohodlie? Pre ktorú je práca poslaním a zároveň prekliatím? Aké to je, keď...Viac
18.9.2025 - 13.10.2025 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Pohreb alebo svadba - čo skôr?

Poetická groteska ikonického izraelského spisovateľ Chanocha Levina má veľmi vďačnú východiskovú situáciu. V jednej rodine sa...Viac
4.9.2025 - 28.11.2025 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
party

Para Afterparty

So 29.11.2025 / Šafko Klub
odporúčame!
koncert

Puding pani Elvisovej + SJU

Št 11.9.2025 / Klub za zrkadlom
odporúčame!