výstava

Vtáky v drôte - výstava súčasného drotárskeho umenia

Toto leto do centra Bratislavy prileteli drôtené vtáky z celého sveta! Ak sa prídete pozrieť do Primaciálneho paláca, môžete vidieť exotické papagáje, chránených hlucháňov, ale aj neskutočne pažravého pelikána i ďalšie drôtené operené skvosty.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.07.2022 17:00, Po

Nad dielami strávili autori hodiny, týždne, niekedy až mesiace tvrdej práce – rozklepávania pružiniek, prišívania drôtom, ohýbania a tvarovania. Výsledok však stojí za pozretie a zaslúži si uznanie nielen kvôli uboleným rukám drotárov. Rozmanitosť štýlov a nápadov na prevedenie jednotlivých vtáčikov je nesporná a týmto „živým tvorom“ bude venovaná prvá časť výstavy. S návštevou však dlho neváhajte, pretože koncom leta vtáky odlietajú do teplých krajín!

Zaujímavosťou tohtoročnej výstavy je, že pozostáva z dvoch častí, pričom druhá sa venuje prierezu tvorby dvoch manželských drotárskych párov – Ďurčatovci a Majerskí formujú už dve dekády svoj drotársky rukopis. Na výstave uvidíte ich prvé diela i technicky prepracovanejšie objekty – hrady, zámky, zo zvieracej ríše – sumca, jeleňa, ale aj rôzne úžitkové predmety. Táto časť výstavy bude pomyselne mapovať drotársku cestu od začiatočníka až po vyzretých umelcov s vlastným štýlom.

„To, akým spôsobom sa tieto páry vytrvalo venujú drotárstvu a ako ho aktívne prezentujú verejnosti, vzbudzuje obdiv. Preto je na mieste im aj takýmto spôsobom vzdať hold za ich námahu a každoročnú pomoc pri organizovaní výstav“ hovorí Jozef Šabo, kurátor výstavy a člen OZ Galéria drôtu. „Ich drôtovanie nezačalo súčasne, najprv začali drôtovať ženské polovičky párov a následne o pár rokov po nich už drôtovali aj muži – pán Majerský a pán Ďurčat. Na tomto príklade zo života je ale krásne vidieť, aký je drôt čarovný a inšpiratívny materiál.“ dodáva Šabo.

Občianske združenie Galéria drôtu zoskupuje umelcov, ktorí tvoria prevažne z drôtu. Snaží sa formou každoročných výstav udržiavať povedomie verejnosti o drotárstve, jeho histórii, vývoji a približovať formou súčasných diel remeslo verejnosti. Formou tvorivých dielní a workshopov sa venujú individuálne i skupinovo novým vznikajúcim drotárskym talentom.

Kurátor výstavy: Jozef Šabo

Otváracie hodiny: 11:00 – 17:00  (pondelky zatvorené)

Miesto: Justiho sieň, Primaciálny palác

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor OZ Galéria drôtu. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

film

Trojuholník smútku

Kino Nostalgia / Kino Mladosť / Cinema City Aupark / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
koncert

BJD 2022: Marcus Miller

Američan Marcus Miller je jedným z najlepších žijúcich basgitaristov. Hral na šiestich albumoch Milesa Davisa, bol jeho najväčším...Viac
Ne 23.10.2022 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
koncert

Jana Kirschner

Pi 9.12.2022 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
koncert

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľna 2022

BJD - Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa budú aj tento rok na novom mieste - v A4 Studio na Trnavskej ceste, ktoré je...Viac
21.10.2022 - 23.10.2022 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!