výstava

Vincent Hložník / Svedectvo ľudskej existencie

Dňa 22. októbra sa bude v Kostole Klarisiek konať vernisáž výstavy sakrálnej tvorby akademického maliara Vincenta Hložníka. Práve v tento deň si kultúrna verejnosť pripomenie aj 100 rokov od jeho narodenia. Samotná výstava potrvá až do 4.11.2019

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
22.10.2019 19:00, Ut

Kurátor: Ľudovít Petránsky

Vincent Hložník ­– slovenský maliar, grafik, ilustrátor, sochár a pedagóg – dodnes patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného umenia. Bol zakladateľom  slovenskej modernej grafiky. Osobitné postavenie v jeho tvorbe mala ilustrácia, čo dokumentuje vyše tristo kníh, (pre deti aj dospelých) ktoré ilustroval. Vystavoval na mnohých samostatných aj kolektívnych výstavách doma aj vo svete. Ako profesor na VŠVU ovplyvnil viacerých svojich žiakov – významných umelcov – Albína Brunovského, Dušana Kállaya, Vladimíra Gažoviča a ďalších.

V Hložníkových dielach – obrazoch, grafikách, ilustráciách, vitrážach aj plastikách sa opakovane objavuje téma hľadania zmyslu ľudskej existencie, podstaty bytia človeka a jeho postavenia vo svete. Inšpiráciu čerpal zo svojich snov, intelektuálneho zázemia, ale aj z každodenného života, čo robí jeho diela stále príťažlivé – plné emócií, ľudských zážitkov a pravdivosti.

Pri príležitosti 100. výročia narodenia Vincenta Hložníka pripravuje ART GALÉRIA Schürger (AGS) v Tvrdošíne spolu s OZ Umenie pre radosť  dve výstavy: Prvá  od 11. októbra v AGS,  je zostavená z diel   V. Hložnika, ktoré sa nachádzajú v  súkromných zbierkach významných zberateľov a nie sú vždy verejnosti prístupné.
Súčasťou výstavy je uvedenie knihy : „Príbeh jednej zbierky“ od  Milana Baláža.

Druhá od 22. októbra  do 4. novembra v kostole Klarisiek v Bratislave pozostáva z originálnych návrhov autorových vitráží pre kostol v Zborove nad Bystricou, ktoré v tejto podobe uvidí verejnosť po prvýkrát.

Vystavované diela  (26 originálnych návrhov)  vznikli v rokoch 1970 – 1971. V štyri metre vysokých vitrážach umelec s hlbokou znalosťou výtvarne interpretoval starozákonné a novozákonné výjavy, ktoré patria k mimoriadnym dielam jeho vorby. Zaujímavé je, že 7 týchto originálnych návrhov náhodne našiel  Mons. Rudolf Maslák, zberateľ umenia, v stavebnom odpade v pivnici starého kostola.  Vzácne diela  sa podarilo zachrániť  a v spolupráci s Katedrou reštaurovania VŠVU v Bratislave, v Ateliéri reštaurovania výtvarných diel vytvorených na papieri, pod vedením prof. Borisa Kvasnicu, zreštaurovať a uchovať pre ďalšie generácie.

Kurátorom a odborným garantom oboch výstav je prof. Ľudovít Petránsky, ktorý je aj autorom katalógu k obom výstavám Vincenta Hložníka.

(text: BKIS.sk., foto: blog.sme.sk)

Odporúčame

film

8 ½

8 ½ (8 ½), Taliansko / Francúzsko, 1963, 128 min. Druhý Felliniho majstrštyk zo začiatku 60. rokov 20. storočia. Réžia: Federico...Viac
St 22.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Letné Shakespearovské slávnosti 2020

25.7.2020 - 12.8.2020 / Bratislavský hrad
odporúčame!
prednáška / diskusia

Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu

St 14.10.2020 / V - klub
odporúčame!
film

Giulietta a duchovia

Giulietta a duchovia (Giulietta degli spiriti), Taliansko / Francúzsko, 1965, 135 min. Felliniho prvý farebný film. Réžia:...Viac
St 29.7.2020 / Kino Lumière
odporúčame!