výstava

Veľká filmová žranica

Táto výstava je predzvesťou 3. Týždňa talianskej kuchyne, je jedným z najvýznamnejších podujatí 18. ročníka Týždňa talianskeho jazyka a kultúry vo svete.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
15.10.2018 17:00, Po

Taliansky kultúrny inštitút pripravil Veľkú filmovú žranicu – výstavu filmových plagátov, ktorých spoločným menovateľom je jedlo a talianska kuchyňa.

Medzi mnohé oblasti, ktoré preslávili Taliansko po celom svete, patria nepochybne jedlo a kinematografia. Názov výstavy je parafrázou Ferreriho filmu z roku 1973 a naznačuje jej tematické zameranie: Jedlo ako významný komunikačný prvok na talianskom filmovom plagáte druhej polovice 20. storočia. Vznikla pod kurátorským dohľadom Andreu Tomasetiga a zberateľa filmových plagátov Enrica Minisiniho.
 

Výstava, ktorú koncepčne pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave pozostáva z originálnych materiálov pochádzajúcich zo zbierky Enrica Minisiniho v Cividale del Friuli a prejavili o ňu záujem aj ďalšie Talianske kultúrne inštitúty v Európe. Už v novembri poputuje do chorvátskeho Záhrebu.

           

Výtvarné plagáty, letáky a fotopostery zahŕňajú obdobie od druhej svetovej vojny až po súčasnosť (1940 – 2000) a zobrazujú vývoj talianskej spoločnosti a jej tradície na rôznych úrovniach. Návštevník môže na výstave nájsť plagáty k autorským filmom, typickým talianskym komédiám a slávnym snímkam, na ktorých sú tváre hercov ako Sophia Lorenová, Marcello Mastroianni, Vittorio De Sica, Alberto Sordi, ale aj k filmom, ktoré sú menej známe, nie však menej významné.

 

Vďaka spolupráci so Slovenským filmovým ústavom sa Minisiniho taliansku zbierku podarilo doplniť o niekoľko zaujímavých exponátov - plagátov z dielne českých a slovenských výtvarníkov, ktoré korešpondujú s tematickým zameraním výstavy. Boli vytvorené v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia k talianskym filmom distribuovaným v tomto čase na území Československa.

 

Plagáty, ktoré môžu návštevníci vidieť v Bratislave, boli aj súčasťou výstavy „Cibo di Carta“ (Papierové jedlo) kurátora Andreu Tomasetiga, ktorá sa konala v rámci podujatia Expo 2015 v milánskej galérii „Galleria del Gruppo Credito Valtellinese“.

------

Vstup je voľný

---------------------

Sprievodné podujatia: 
V utorok 16. 10. o 16:30 hod. sa v Talianskom kultúrnom inštitúte na Kapucínskej ul. 7 uskutoční prednáška v talianskom jazyku kurátora výstavy A. Tomasetiga na tému „Papierové jedlo 1945 – 2000“.

 

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Skupinová terapia

Renomovaný divadelný súbor sa poháda pri kreovaní novej inscenácie. Tu niekde sa začína predstavenie Skupinová terapia, ktoré...Viac
6.10.2022 - 27.10.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Bullet Train

Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / Cinema City Aupark
odporúčame!
iná akcia

Jesenná záhradná slávnosť na zámku Schloss Hof

Jeseň zahalí zámok Schloss Hof do nádherných zlatistých farieb. Počas jesennej slávnosti na idylickom zámockom statku sa môžete...Viac
Ne 9.10.2022 / Schloss Hof
odporúčame!
koncert

Paradox Trio (USA)

St 5.10.2022 / Kafe Scherz Palisády
odporúčame!