výstava

Vanitas

Zahorian & co Gallery pozýva na výstavu Vanitas – Martin Gerboc interprets Francisco Goya´s „Los Desastres de la guerra“. Diela Martina Gerboca z cyklu Vanitas sú reakciou proti tradičnému chápaniu maľovaného o

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
01.03.2012 18:00, Št

Martin Gerboc tak nie je iba maliarom, jeho metóda je celistvejšia, zahŕňa aj ďalšie možnosti umeleckého vyjadrenia, skúma možnosti slova a myšlienky, aby v zásade neustále prichádzal k pocitom prázdnoty a nemožnosti vyjadrenia toho, čo stálo na prahu ideí a zaniklo skôr, ako získalo nejaký všeobecnejší význam či tvar.

Tvorba ako nekončiaci súboj s pocitom ticha, márnosti a vyprázdnenosti, s nekonečnou samotou a neschopnosťou sa aspoň priblížiť k chcenému.

Vanitas sa ako leitmotív prelína a objavuje v celom doterajšom Gerbocovom diele, je akousi hroznou múzou, ktorá núti umelca k tvorbe, znovu a znovu sa vracať k márnym a dopredu prehraným pokusom o zobrazenie existenciálneho rozmeru ľudského bytia.

Gerbocova vízia sveta je neúprosne kritická, neľútostná i kruto cynická.

Scény z obrazov Martina Gerboca sú zdanlivo cudzie, nepatria nikam, sú nočnou morou všetkých a nikoho, sú to obrazy nevidené a nevideného. Gerbocove obrazy v pravom zmysle nie sú, neexistujú, sú to myslené ideje a vízie, ktoré sú poprené skôr, ako sú dokončené, skôr ako olej a akryl zaschne na plátne.

Otto M.Urban

Odporúčame

divadlo

Tri sestry

Svetová klasika očami generácie Z.Viac
10.9.2026 - 19.9.2026 / DPOH
odporúčame!
iná akcia

Stredy pod platanom

19.8.2026 - 26.8.2026 / Ekocentrum Čunovo
odporúčame!
divadlo

Divadlo Palace (CZ): Africká královna

Humorný príbeh z Afriky o tom, k čomu dokáže múdra žena prinútiť zamilovaného muža.Viac
St 26.8.2026 / Divadlo Aréna
odporúčame!
prednáška / diskusia

Spolu s umením: V dialógu

Št 24.9.2026 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!