výstava

Univerzálny tvorca Miroslav Cipár

V galerijnom priestore, ktorý otvára Slovenské múzeum dizajnu v podkroví Hurbanových kasární, bude od 18. septembra do konca januára 2016 predstavená monografická výstava Univerzálny tvorca Miroslav Cipár.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
17.09.2015 18:00, Št

Výstava Miroslava Cipára má v danom čase na danom mieste veľký význam. Autor daroval do zbierok múzea približne 5600 artefaktov zo svojej tvorby, čo je značná časť jeho diela. Múzeum dizajnu cíti záväzok usporiadať aspoň z časti tohto veľkorysého daru výstavu.

Podľa slov kurátora výstavy Ľubomíra Longauera: „Miroslav Cipár sa v plnej tvorivosti dožil osemdesiatky. Dávam do pozornosti kultúrnej verejnosti, ale i slovenským politikom: Miroslav Cipár daroval nášmu múzeu a teda štátu približne 5 600 vlastných prác. Za tento čin mu patrí uznanie a česť, ktorá je prejavená touto výstavou. Je to prvá monografická výstava nášho Slovenského múzea dizajnu. Cipár je jeho najväčším, aj keď nie je jediným, donorom, a okrem toho sa účinne za toto múzeum zasadzuje. Je erbovou postavou slovenského grafického dizajnu a to kvalitou aj kvantitou svojej tvorby.“

Kurátor výstavy chce upriamiť pozornosť na šírku Cipárovej činnosti v oblasti dizajnu a zdôrazniť súvislosti v rámci jeho rozsiahlej tvorby. Sám autor sa čiastočne charakterizoval, keď sa nazval krasopiscom.

Kurátor výstavy dopĺňa ďalšie oblasti jeho tvorby, ktoré predstavuje na výstave – v niekoľkých častiach bude Miroslav Cipár predstavený ako krasopisec, typograf, tvorca značiek a piktogramov, ilustrátor, kresliar a maliar.

Miroslav Cipár sa narodil 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou. Po štúdiu na gymnáziu v Žiline (1945 – 1953) odišiel študovať do Bratislavy, najskôr na Vyššiu školu pedagogickú (1953 – 1955) a neskôr študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Vincenta Hložníka a Petra Matejku. Pracoval ako pedagóg v Indii – Children's Book Institute v New Dehli (1971 – 1972). Od roku 1961 pôsobí až do súčasnosti v Bratislave ako umelec v slobodnom povolaní. V 60. rokoch bol členom Clubu grafikov.

Je jedným z najplodnejších slovenských umelcov, rozsah jeho činnosti je veľmi široký. Aj v oblasti úžitkovej grafiky bola jeho tvorba často vystavovaná i oceňovaná doma i v zahraničí. Ilustroval a upravil stovky kníh, kreslil do časopisov Slniečko, Ohník, Zornička, upravoval časopis Mladá tvorba, navrhoval plagáty, je najúspešnejším slovenským autorom značiek a patrí k najlepším slovenským kaligrafom. Práve ako značkár, kaligraf a typograf si vytvoril osobitý svojský rukopis.

Základom je uňho kaligrafia. Rád píše ručne (korešpondenciu vybavuje bez počítača), má istú ruku, suverénne gesto a švih. Má rád barokovú slučkovitú ozdobnosť písania a kreslenia jedným ťahom, využil to v mnohých kresbách a ilustráciách, najmä v edícii Pamäti a dokumenty, ktorú riešil v 70. a 80. rokoch vo vydavateľstve Tatran. Vytvoril vyše tristo kaligrafovaných obálok, titulov, patitulov a deliacich strán, v ktorých uplatnil variabilitu (každá kniha je písaná inak), ale zároveň nestratil vlastnú identitu.

Aj vo svojej ranej tvorbe si vytvoril vlastný spôsob kreslenia písma, pôsobí akoby nahrubo vystrihnuté z papiera (niekedy ho realizoval aj takto). Základ Cipárovej výtvarnosti tvorí kresba. Autor má tradičné školenie podopreté nemalým kresliarskym talentom. Tieto svoje zručnosti Cipár využíva podľa potreby, ale poznať ich aj v jeho nečitateľných kaligrafiách, kde niet ani náznaku vecnosti, či figurality.

Kurátor: Ľubomír Longauer

Sprievodné podujatia:

31.1.2016, 16:00
Finisáž výstavy: komentovaná prehliadka s Miroslavom Cipárom

Odporúčame

divadlo

Meno - zrušené

So 31.10.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
film

Týždeň slovenského filmu - online

Milan Ondrík, Zuzana Konečná, Anna Geislerová, Gregor Hološka... Prehliadku snímok ocenených národnou filmovou cenou Slnko v...Viac
20.10.2020 - 26.10.2020 / online
odporúčame!
film

Nech je svetlo

20.10.2020 - 26.10.2020 / online
odporúčame!
divadlo

Nová dráma 2020 - online

Skrátená verzia festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama – alternatíva sa tento rok z dôvodu šírenia koronavírusu a vážnej...Viac
27.10.2020 - 28.10.2020 / online
odporúčame!