výstava

Talianske ikony vo fotoportrétoch Marie Mulas

Maria Mulas je veľkou dámou portrétnej fotografie 20. storočia. V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave si budeme môcť pozrieť výber z jej tvorby rokov 1970 až 2000, ktorý nadväzuje na výstavu Obiettivo Milano z roku 2017 (Fókus Miláno) v milánskom Palazzo Morando.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Výstava pozostáva z portrétov veľkých talianskych osobností svojej doby: umelcov, galeristov, dizajnérov, architektov, módnych návrhárov, spisovateľov, režisérov a hercov, ktorých poznal celý svet. Nechýbajú medzi nimi mená ako Giorgio Armani, Gianni Versace, Miuccia Prada, Krizia, Ottavio Missoni, Federico Fellini, Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Umberto Eco, Alberto Moravia, Gió Ponti, Bruno Munari či Alberto Burri.

Snímky pochádzajú z archívu Marie Mulas, ktorý sa za päťdesiat rokov jej aktívnej kariéry rozrástol na viac ako devätnásťtisíc fotografií a dvestotisíc diapozitívov.

Portréty, dokumentujúce výnimočne tvorivé obdobie v oblasti talianskeho dizajnu, módy, kinematografie, knižného priemyslu a ďalších oblastí umenia, obohatia profily umelcov z pera Paola Fallaia, spisovateľa a uznávaného novinára denníka Corriere della Sera.

Maria Mulas sa narodila v roku 1935 v meste Manerba del Garda, v roku 1956 sa presťahovala do Milána, kde sa začala venovať maľbe a fotografii. Nakoľko jej starší brat Ugo Mulas bol už uznávaným fotografom, nadviazala na rodinnú tradíciu a rozhodla sa zasvätiť svoj profesionálny život tomuto umeniu. V rokoch 1965 až 1976 sa venovala predovšetkým divadelnej fotografii a portrétom umelcov a intelektuálov, v ktorých blízkosti sa s bratom pohybovali.

Jej prvá autorská výstava v roku 1976 v galérii Diaframma v Miláne pozostávala z portrétov umelcov a hercov daného obdobia. V roku 1977 nafotila v meste Kassel jednu z legendárnych performancií Mariny Abramovič a v roku 1990 sa jej na benátskom Bienále podarilo zachytiť umelca Jeffa Koonsa s manželkou Ilonou Staller, známou ako Cicciolina.

Počas svojej kariéry dokázala prekročiť taliansky kontext a portrétovať aj svetových umelcov: Andy Warhol, Louise Bourgeois, Joseph Beuys, Sonia Delaunay, Meret Oppenheim, Bob Wilson, Anish Kapoor, Allen Ginsberg, Günter Grass, Jorge Luis Borges, Christo, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Jasper Johns, Keith Haring, Paloma Picasso a mnohých ďalších.

Vystavovala v mnohých prestížnych galériách v Taliansku i v zahraničí a jej fotografie tvoria súčasť mnohých významných múzejných zbierok.

“Kto sa aspoň raz ocitol pred objektívom Marie Mulas, nepamätá si len fotoaparát namierený na svoju tvár. V spomienkach si uchováva pohľad fotografky upriamený na seba. Rozhovor, ktorý pri tej príležitosti prebehol. Pretože každý portrét Marie Mulasovej je zároveň vyjadrením priateľstva. Možno práve v tom spočíva jej kvalita." Emilio Tadini, maliar a spisovateľ

Výstava je jedným z kľúčových podujatí 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce vitaj.

Kurátor: Andrea Tomasetig

Viac info o podujatí

Odporúčame

film

Monty python a Svätý Grál

Kultová čierna komédia legendárnej britskej komickej skupiny Monty Python je svojráznou adaptáciou legendy o kráľovi Artušovi (...Viac
Št 14.3.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 19.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
výstava

Dominik Pirháč
 - Uzatvorenie priestoru

15.2.2024 - 31.3.2024 / Galéria NOVA
odporúčame!
iná akcia

SaShE v Tržnici

Rozjasnite svoj kalendár trojdňovou oslavou handmade, dizajnu a remesla. Predajná prehliadka originálnej lokálnej tvorby je...Viac
20.3.2024 - 22.3.2024 / Stará tržnica
odporúčame!