výstava

Svetlana Fialová - Millennial Misery

Výstava talentovanej košickej umelkyne Svetlany Fialovej prináša intenzívny ponor do mysle mladej generácie, do sveta, ktorý je často považovaný za miléniálny maratón plný výziev a otázok. Autorka sa odvážne púšťa do hĺbky súčasného mladého človeka, skúma otázky jeho identity, tlak spoločnosti a nekonečný šum sociálnych médií.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
06.12.2023 18:00, St

Výstava Millennial Misery komunikuje autorkin prirodzený pozorovací talent a schopnosť prehovárať k ostatným prostredníctvom osobných útrap, pochybností či dojmov. Fialová sa venuje primárne kresliarskym a grafickým technikám a vytvára surové, trpko zábavné a ironicky vážne vizuálne záznamy bezprostredných skúseností. Prirodzene inklinuje k tradičným médiám, no dlhodobo ich podrobuje formálnym aj mediálnym experimentom. Bežné ceruzy, uhlíky a suché pastely dopĺňa nápaditými detskými fúkacími fixkami, kresby vytvára káblami či niťami. Z papiera sa presúva do tapisérií, grafických matríc alebo neónových inštalácií a každým novým projektom aktualizuje poznané hranice.

Kurátor: Michal Stolárik

 

 

Svetlana Fialová (1985, Košice) žije a pracuje v Košiciach. Študovala na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach (2008), magisterské štúdium absolvovala na Akadémii výtvarných umení v Prahe (2010) pod vedením doc. Vladimíra Skrepla a doktorandské štúdium na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (2015) pod vedením prof. Daniela Fischera. Aktuálne pôsobí ako docentka na Fakulte umení v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením prof. Petra Rónaia. V roku 2013 sa stala laureátkou súťaže Jerwood Drawing Prize, v rokoch 2012, 2015 a 2020 bola finalistkou súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB, v roku 2011 finalistkou Essl Art Award a Ceny kritiky za mladou malbu. Fialová absolvovala ročnú stáž v londýnskej Red Gallery a rezidenciu v Youkobo Art Space v Tokiu (2018 – 2019). Samostatne vystavovala napríklad v Paríži, Viedni, Prahe, Trnave, Bratislave či Košiciach. V roku 2021 vydala svoju prvú rozsiahlu monografiu.

Odporúčame

koncert

Valentina Magaletti (IT/UK)

Pi 19.4.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
film

Úsvit

Výpravná detektívna dráma z roku 1937. Do mestečka Svit pod Tatrami prichádza riaditeľ veľkej továrne, aby tu po baťovskom vzore...Viac
10.3.2024 - 11.3.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Jekyll & Hyde

Dospelosť so sebou prináša veľkú výhodu – slobodu. Sloboda dokáže byť riadna schíza.Viac
11.3.2024 - 18.4.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Ali Ibn Rachid + MPNP

Legendárna prešovská kapela Ali Ibn Rachid sa vracia na scénu. Sprevádzať ich bude kapela MPNP.Viac
So 2.3.2024 / Pink Whale
odporúčame!