výstava

Sto (k)rokov Vasca Bendiniho

Vasco Bendini (Bologna, 1922 – Rím, 2015), absolvent Akadémie umení v Bologni, žiak Virgilia Guidihoa Giorgia Morandiho, patril v 40. rokoch minulého storočia medzi zakladateľov neformálneho umenia v Taliansku aj v Európe.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Od 60. rokov experimentoval s konceptuálnym umením a venoval sa tvorbe objektov a inštalácií, ktoré neskôr priniesol umelecký smer Arte Povera („chudobné umenie“).

V roku 1970 sa vrátil definitívne k maliarstvu. Jeho diela sú súčasťou autorských aj kolektívnych výstav v mnohých galériách a múzeách ako je Múzeum umenia vo Filadelfii, Múzeum moderného umenia v Saarbrückene, Múzeum moderného umenia v Saarlouise, Mestská galéria moderného umenia v Bologni, Casa del Mantegna v Mantove, Pavilón moderného umenia v Miláne, Diamantový palác vo Ferrare, Scuderie del Quirinale a Múzeum súčasného umenia v Ríme.

Medzi jeho najvýznamnejšie autorské výstavy možno zaradiť expozíciu v galérii Attico v Ríme (1966, kurátor Giulio Carlo Argan) a ďalšiu v Studio Bentivoglio v Bologni (1967, kurátor Francesco Arcangeli)

Niekoľkokrát vystavoval na Bienále v Benátkach (1956, 1964, 1972), Quadriennale v Ríme (1959, 1965, 1972, 1992), Bienále v Sao Paolo (1961) a Bienále v Tokiu (1962). Jeho diela sú súčasťou zbierky Collezione Arte Farnesina spravovanej Ministerstvom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce v Ríme.

V roku 2010 získal spoločne s Georgesom Mathieuom a Arnulfom Rainerom ocenenie za celoživotné dielo „Marina di Ravenna“.

Výstavu „Kráčam – 100“ organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s galériou Frittelli Arte Contemporanea a Slovenským národným múzeom. Pod rovnakým názvom sa konala aj autorská výstava Vasca Bendiniho vo Florencii vo februári 2020, ktorú predčasne ukončila pandémia Covid-19 len niekoľko dní po otvorení. K pôvodnému jadru výstavy boli teraz pridané nové exponáty a vytvorili tak retrospektívu oslavujúcu dielo umelca pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Výstava v Bratislave bude otvorená krátko po ukončení inej významnej výstavy v Národnej galérii moderného a súčasného umenia v Ríme „Vasco Bendini. Prvé tiene“, pod kurátorským dohľadom Bruna Corà.

Autorská výstava Vasca Bendiniho patrí medzi najvýznamnejšie podujatia 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj

Kurátorom výstavy je Simone Frittelli.

„V roku 1956 ozbrojené zložky napadli Maďarsko a neskôr v šesťdesiatom ôsmom aj Československo. Keď vyšiel v Prahe manifest Dvetisíc slov, veľmi na mňa zapôsobil. Chcel som sa pridať k všetkým tým intelektuálom túžiacim po skutočnom oslobodení a tak som vytvoril dielo, ktoré som nazval Dvetisíc slov.“ Vasco Bendini.

Otvorené streda - nedeľa.

Viac info o podujatí

Odporúčame

vážna hudba

Mozart – Mustonen: Chiaroscuro

Pi 23.2.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Kapitán

Na začiatku druhej svetovej vojny velil Salvatore Todaro ponorke Talianskeho kráľovského námorníctva Cappellini. V októbri 1940...Viac
Št 22.2.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Karaoke Blues

Nový film Akiho Kaurismäkiho. Melancholicky romantická komédia, ktorá získala Cenu poroty na MFF Cannes 2023, rozpráva príbeh...Viac
Ne 25.2.2024 / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

Womens Power Day

Womens Power Day je deň pre ženy, so ženami a o ženách.Viac
So 9.3.2024 / Pink Whale
odporúčame!