výstava

Rozptyl

Multižánrová kolektívna výstava spojila súčasných umelcov a priniesla živé umenie do schátraného objektu bývalého azylového domu na Karpatskej ulici.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Multimediálnu výstavu pripravilo niekoľko v súčasnosti najmladších výtvarníkov a výtvarníčok či  študentstva VŠVU v Bratislave  za účasti strednej a staršej  generácie umelcov, autorov a pedagógov. Každý z vystavujúcich mal pridelenú jednu stenu, ktorú mohol plne využiť. Tematika diela bola voľná. Zo samotného názvu vyplýva aj forma výstavy – je sama o sebe veľmi saturovaná. Pojem „rozptyl“  mal tiež participujúce autorky a autorov podnietiť k tvorbe z rôznych materiálov a realizácie nápadov, na ktoré  inde nemali priestor.

„Rozptyl má tiež spájať nás všetkých, no na druhej strane chrliť nás kade-tade. Zo strany návštevy má rozptyl pohltiť, ale tiež poskytnúť možnosť nájsť všetku tú rozptýlenú rôznorodosť v pohltení. Výstava  je teda veľmi otvorenou udalosťou,“ hovorí kurátor výstavy Richard Hronský.

„Nezávislá scéna predovšetkým v rámci výtvarného umenia, sa v Bratislave úplne vytratila. Vnímam to ako veľmi smutnú a negatívnu vec. Zrazu v tomto prázdnom prostredí vznikol Rozptyl, ktorý dáva priestor mladým umelcom nielen vystavovať, ale aj stretávať sa, tvoriť a rozprávať sa o umení. V spomínanom kontexte je to veľmi dôležité a treba to podporiť,” povedala jedna z vystavujúcich umelkýň Katarína Poliačiková.

Pozitívnou výzvou pre vystavujúcich autorov a autorky je aj samotná práca s priestorom a možnosťami, ktoré umelcom ponúka svojim veľkorysým interiérom ale aj príbehom. „Na stenách boli detské obrázky, ktoré vznikli počas fungovania azylového domu. Snažil som sa tieto dielka zapojiť do svojej inštalácie. Prepájanie a pripomínanie histórie je dôležité,” opisuje svoj prístup k výstave Rudolf Sikora.

 

Počas celého trvania výstava ponúkne aj množstvo sprievodných podujatí. Dôležitou súčasťou znovuoživenia priestoru budú koncerty interpretov alternatívnej hudobnej scény, literárne večery či diskusie.

Vystavujúci umelci a umelkyne:
A ty chuje., Karola Ainsar, Herman Ainsar, Aivar, Nataly Angletová, Viktória Arvayová, Adam Balogh, Bianka Barniaková, Denis Baštuga, Jaroslav Beliš, Hana Belohorcová, Anna Mária Beňová, Oliver Beťko, Marek Bihúň, Alek Binder, Boh Vajec, Denis Braun, Grga Busić, Ema Cintulová, Peter Coss, Mário Coufal, Anna Czár, Eva Čarnoká, Palo Čejka, Ester Čejka, Nikola Čemanová, Tereza Darášová, Tomáš Deák, Klára Dolník, Polina Drachenina, Lucia Dubnická, Kateřina Durďáková, Juraj Ďuriš, Samuel Gregor Dzurek, Exil, Peter Fabo, Markus Formel, Matej Gavula, Suplicz Gergely, Jozef Gľaba, Michal Golák, Lilla Gombos, Richard Gottschall, Greta Grega, Alexandra Grüner, Erika Hajzoková, Mari Holecz, Gréta Fedora Homzová, Tereza Fedora Homzová, Lucie Hošková, Matouš Hrbek, Eva Milada Hroboňová, Samuel Hromec, Jakub Hronský, Richard Hronský, Martin Hronský, Alica Hujdičová, Ester Hvojníková, Šimon Chovan, Filip Chovanec, Michaela Kacsiová, Juraj Kadlečík, Julian Kadrnoschka, Peter Kalmus, Ľudmila Karásková, Kristie Kardio, Miklós Kelemen, Michala Patrícia Kelová, Agáta Kertész, Oliver Kertész, Mária Kižnanská, Bystrík Klčo, Kodiki, Vojtech Kolenčík, Tereza Kontúrová, Marcel Korec, Timotej Kosmel, Klaudia Kosziba, Amália Kotradyová, Kozel Jedenast, Martin Král, Natália Kullmanová, Matúš Kurdel, Tadeáš Kyncl, Otis Laubert, Daniel Lebeda, Denisa Lehocká, Lepak, Vavřinec Linka, Palo Lipa, Dorota Malichová, Eva Masaryková, Mária Masaryková, Deborah Menšlová, Ema Mihálová, Martin Mikláš, Ivana Mlynárová, Michaela Moravčíková, Daria Morozova, Cleopatra Muchová, Moučník, Nikto69, Matúš Novosad, Viktor Oravec, Pani Elena, París, Monika Pascoe Mikyšková, Martin Piaček, Jakub Pohlódek, Katarína Poliačiková, Pothed, Kasha Potrohosh, Michaela Prablesková, Lukáš Procházka, Projekt269, Prorok, Miriam Pružincová, František Radačovský, Radhé, Raketak, Ralod, Marco Rapant, Hugo Raýman, Samuel Raýman, Daniel Remeň, Maximilián Rumanský, Ester Sabik, Filip Sabol, Oksana Sadovenko, Kimi Salamonová, Silbern Schwarz, Rudolf Sikora, Sit, Barbora Smutná, Lukáš Sobota, Viliam Solovic, Ľubo Stacho, Radim Straka, Marek Stuller, Lívia Suchá, Noemi Šicková, Viktor František Jaroslav Šlégl, Jára Šplíchal, Peter Šulavík, Ema Šútovcová, Hubert Švaříček, Teduart1, Dionýz Troskó, Elizabeth Vargová, Lukáš Vozár, Louis Wuttke a Andrej Zelman.

"Upozorňujeme, že vstup je na vlastné nebezpečenstvo. Na záver plánujeme vydať katalóg o výstave v náklade 300 kusov (pri takom množstve participujúcich skôr pôjde o knihu). Presahuje to však naše finančné možnosti, preto sa s prosbou dobrovoľne verejne zbierame (link dostupný čoskoro). Organizujeme nezávisle, bez dotácií a grantov. Nie je to žiadny protest, ani politika. Iba potvrdenie, že sa dajú robiť ľudské a krásne veci, keď je chuť a radosť!", odkazuje organizačný tím - Richard Hronský, Hugo Raýman, Lukáš Sobota, Kristína Majvitorová, Adam Balogh a Samuel Gregor Dzurek.

Odporúčame

kurz / workshop

Mesto v perspektíve (vzdelávací kurz)

Št 18.4.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
festival

Bratislava Tango Festival

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste...Viac
26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Dan Bárta & Illustratosphere (CZ)

Koncertná séria Dana Bártu a Illustratosphere, odkazujúca na nedávne vydanie remastrovaných reedícií prvých dvoch albumov.Viac
Št 27.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

Prago Union & live band (CZ)

Česká hip-hopová legenda Prago Union vystúpi v auguste opäť na lodi Pink Whale.Viac
Pi 30.8.2024 / Pink Whale
odporúčame!