výstava

Rastislav Podoba - Čas nasýtený vodou

Výstava predstavuje tvorbu etablovaného slovenského umelca, maliara za ostatných pät rokov jeho tvorby. Predstavuje ho nielen ako maliara, ale aj ako grafika. Jeho tvorbu charakterizuje téma prírody, krajiny, kde pomocou analytickej maľby reflektuje materialitu maľby, gesta.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.09.2023 18:00, Št

Zároveň jeho prírodné témy intenzívne riešia vzťah životného prostredia a lesov, jeho premeny (nielen v dojmoch a impresii), ale komentujú zmeny v masovom lesnom hospodárstve, odlesňovanie celých lesných plôch. Rastislav Podoba to nesleduje len informačne, ale na týždennej báze na miestach činu, odkiaľ pochádza aj jeho priama maliarska inšpirácia.

Deštrukcia lesa a ekologické zmeny, ako aj masové manažovanie poľnohospodárstva a zmena rázu krajiny, sú v jeho intenzívnom maliarskom spracovaní súčasťou jeho tém, už viac ako dekádu.

Rastislav Podoba je predovšetkým maliarom, jeho diela sa od počiatku sa vyznačujú veľkoformátovou maľbou na pomedzí abstrakcie a reality. Dôležitá je pre neho práca s farbou, ako aj s jej vrstvením do hmoty. Diela sú zaujímavé svojou vyváženou kompozíciou, veľkoplošnou farebnosťou, ale aj významovými presahmi k súčasnému stavu slovenských lesov a k zmene rázu slovenskej krajiny. Podoba na to využíva vlastné fotografie ako predlohy k maľbe, ale stále častejšie aj technicko-výskumné foto záznamy z termografických máp územia, záznamy z meteoradarov, ako aj výskumné simulácie horských prostredí, ktoré mu pomáhajú transformovať prírodu a jej premenu do abstraktnej maľby.

Kurátorka: Ivana Moncoľová

K výstave sa uskutočnia dve komentované prehliadky: 10. septembra o 17:00 a 29. septembra o 17:00.

29. septembra o 15:30 hod. sa k výstave tiež uskutoční Minikonferencia (prezetujúci: Michal Šedík, Ján Kráľovič, Ivana Moncoľová).

Odporúčame

koncert

Domo Emigrantes (ITA)

Talianske zoskupenie Domo Emigrantes sa po prvý raz predstaví na Slovensku v rámci festivalu Dolce vitaj.Viac
Po 27.5.2024 / Kapucínsky kostol, Župné nám. 10
odporúčame!
film

Alma a Oskar

Historická dráma skúma vášnivý a búrlivý vzťah medzi veľkou dámou viedenskej spoločnosti Almou Mahlerovou a radikálnym rakúskym...Viac
Po 27.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Revízor

Št 13.6.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!