výstava

Peter Kollár - Divoká voda

Cyklus grafík Petra Kollára, predstavený v Galérii Station, sa zaoberá skúmaním človeka prostredníctvom vody. Podľa autora „cyklus reflektuje psychologické a psychofyzické aspekty a reakcie ľudského tela a mysle pri ponorení sa do vody, skúma jeho pocity pri pobyte v tomto fluidnom prostredí.”
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
13.02.2024 18:00, Ut

„Cez okná otvárajúce výhľad dopredu sledujem, ako vietor v jednom okamihu schytí vrchnú hladinu vody a premení ju na ľad. Presne vidím okamih, keď sa to stane.”

Technika linorytu vie dobre vyjadriť kontrast. Doslova vytvára zo skutočnosti negatív prezentovanej scény. Mnohé Kollárove variácie ukazujú mohutnú vzájomnú expanziu drobných rozdielov. Zameranie a sústredenie sa na jednotlivé práce nám ponúka jednoduchý návod ako spomaliť a podnietiť naše vnímanie pri zostupe do seba. Je to kalibrácia zmyslu nášho vedomia. Ak pristúpime na túto ponuku, zistíme, že naša duša predstavuje nielen naše telo, ale aj priestor. Skúsme si spomenúť, ako sa v scéne filmu Pink Floyd The Wall telo doslova strhne v kŕči z jednoduchého ležania na hladine do groteskného inferna obrazov nasledujúcich ako ponorenie sa dovnútra, do spomienok z detstva, do vojny a zlyhania spoločenského systému. Kollár tento moment premenil na ambient. V násobení obrazov tlače vytvára akoby zastavený film. Jeden cyklický moment. Neviem, či je syntetický alebo analytický, možno sme to práve my diváci, ktorí prinášame k inštalácii toto rozuzlenie.

Kurátor: Stanislav Piatrik

Peter Kollár (*1977, Košice) sa venuje grafike, najmä rozvíjaniu možností linorytu, vychádzajúc z princípu odtlačku matrice, farebnej sútlače až po experimentálne podoby presahujúce k objektu. Kollár študoval v odbore grafika na strednej Škole umeleckého priemyslu v Košiciach. Neskôr v rokoch 1995 – 2001 pokračoval svoje vzdelanie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Dušana Kállaya v Ateliéri knižnej grafiky a ilustrácie. Autor aktívne pôsobí a vystavuje v Prahe, kde žije od roku 2003.

Kollár získal hlavné ocenenie Grafika roku 2021 Nadácie Hollar (CZ), v kategórii Malý formát za grafiku „Duchom preč/Spirited away“. Svoju prácu predstavil aj v rámci Prague Art Fair 2021.

 

 

Odporúčame

výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 31.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
letný festival

Slovenské alternatívne leto 2024

19.7.2024 - 21.7.2024 / Námestie gen.M.R.Štefánika, Brezno
odporúčame!
výstava

Marko Blažo - Celý človek

Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) je pokusom vložiť košaté, až holisticky komplexné dielo tohto výnimočného umelca...Viac
16.2.2024 - 19.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
od vás odporúčame!
festival

Dračie dni 2024

Bratislavský hrad / Smolenický zámok a okolie
odporúčame!