výstava

Peter Kľúčik - Bájne svety

Známy slovenský grafik Peter Kľúčik oslávil tento rok svoje jubileum (70) a aj pri tejto príležitosti vznikla výstava Bájne svety, ktorá predstavuje známe i menej známe grafické diela tohto autora.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorbu Petra Kľúčika charakterizuje barokovosť scenérií a fantazijné prostredie s bohatou faunou a flórou, reálnou i bájnou. Bizarné tvory často ekovujú absurdnosť až iróniu, s ktorou sa autor rád pohráva. Naďaleko rozpoznateľný výtvarný rukopis je zároveň dôkazom autorovej bravúrnej kresliarskej zručnosti a schopnosti aj na malej ploche povedať veľmi veľa. Kľúčikove diela vás doslova vtiahnu do svojho fantazijného sveta, v ktorom takmer nenájdete prázdne miesto alebo voľnú plochu, pričom každá časť je dôsledne prepracovaná. Na prvý pohľad často zachytíme len určitú časť diela, hlavný príbeh a zážitok však prichádza až s postupným študovaním množstva detailov.

Na výstave sú predstavené známe grafické cykly (Tauromachia, Mapa sveta), autorove najväčšie grafické diela z 80-tych rokov (Daidalos a Ikaros, Vtáčia moc), ako aj menšie grafiky a ex librisy. Raritou tejto výstavy je dielo z cyklu Alica v ríši divov, ktoré bolo roky stratené a bude vystavené vôbec po prvýkrát.

Ako povedal sám autor, upozorniť na prírodu sa snaží cez jej „nekonečnú nevyčerpateľnú nádheru a rozmanitosť“. Nie je to však len krása, ktorá nás na jeho dielach priťahuje, ale aj správny pomer srandy, irónie, pozitívnej energie a prepracovanej výtvarnej techniky.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Vstup voľný

Odporúčame

film

Káva a cigarety

Kultový celovečerný film, v ktorom Iggy Pop, Tom Waits, Roberto Benigni, White Stripes a ďalší, popíjajú kávu, fajčia a debatujú...Viac
St 26.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
vážna hudba

Klasika na Pontóne

V spojení klasickej hudby a spoločenských tancov sa bude niesť tohtoročný koncert Symfónie umenia na jazere.Viac
Ut 3.9.2024 / Pontón na Štrkoveckom jazere
odporúčame!
koncert

Nina Kohout: Little Butterfly

Speváčka, skladateľka a producentka Nina Kohout patrí k najvýraznejším zjavom na súčasnej domácej hudobnej scéne.Viac
Št 18.7.2024 / Námestie pri Eurovea
odporúčame!
party

Hotline: Luca Olivotto (DE)

Pi 28.6.2024 / Šafko Klub
odporúčame!