výstava

Peter Kľúčik - Bájne svety

Známy slovenský grafik Peter Kľúčik oslávil tento rok svoje jubileum (70) a aj pri tejto príležitosti vznikla výstava Bájne svety, ktorá predstavuje známe i menej známe grafické diela tohto autora.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorbu Petra Kľúčika charakterizuje barokovosť scenérií a fantazijné prostredie s bohatou faunou a flórou, reálnou i bájnou. Bizarné tvory často ekovujú absurdnosť až iróniu, s ktorou sa autor rád pohráva. Naďaleko rozpoznateľný výtvarný rukopis je zároveň dôkazom autorovej bravúrnej kresliarskej zručnosti a schopnosti aj na malej ploche povedať veľmi veľa. Kľúčikove diela vás doslova vtiahnu do svojho fantazijného sveta, v ktorom takmer nenájdete prázdne miesto alebo voľnú plochu, pričom každá časť je dôsledne prepracovaná. Na prvý pohľad často zachytíme len určitú časť diela, hlavný príbeh a zážitok však prichádza až s postupným študovaním množstva detailov.

Na výstave sú predstavené známe grafické cykly (Tauromachia, Mapa sveta), autorove najväčšie grafické diela z 80-tych rokov (Daidalos a Ikaros, Vtáčia moc), ako aj menšie grafiky a ex librisy. Raritou tejto výstavy je dielo z cyklu Alica v ríši divov, ktoré bolo roky stratené a bude vystavené vôbec po prvýkrát.

Ako povedal sám autor, upozorniť na prírodu sa snaží cez jej „nekonečnú nevyčerpateľnú nádheru a rozmanitosť“. Nie je to však len krása, ktorá nás na jeho dielach priťahuje, ale aj správny pomer srandy, irónie, pozitívnej energie a prepracovanej výtvarnej techniky.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Vstup voľný

Odporúčame

koncert

Brandt Brauer Frick (DE) + BDHS

Št 22.2.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 31.12.2023 / Michalská veža
odporúčame!
výstava

Z depozitára: Busta Franza Liszta

6.11.2023 - 31.12.2023 / Stará radnica MMB
odporúčame!
výstava

Bryan Adams - Odhalení / Zranení

Veľkolepá výstava kanadského speváka, skladateľa a v neposlednom rade fotografa Bryana Adamsa po prvý krát v Bratislave,...Viac
3.11.2023 - 30.11.2023 / Dom umenia - Národné osvetové centrum, Námestie SNP 12
odporúčame!