výstava

Ové Pictures - Storification

Ové Pictures je meno pod ktorým od roku 2010 spoločne tvoria Michaela Čopíková a Veronika Obertová. Pre autorky je dôležité zobrazovať ich autorské príbehy, vytvárajú charaktery, postavy a často aj trochu čudné bytosti, z farebného bizarného sveta, ktoré príbehovou skratkou vytvárajú rôzne emočne nabité situácie. Výstava Storification pri príležitosti 10. výročia Ové Pictures neprináša retrospektívu, ale reflexiu spoločnej tvorby.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.10.2020 19:00, Pi

Ové Pictures tvoria animované filmy, animácie, hudobné videá, ilustrácie, dizajn. Pracujú na rôznorodých projektoch, pri ktorých ich autorská animácia často presahuje do iných foriem. Využívajú predovšetkým tradičné animačné techniky, stop-motion, kresbu, pracujú často s papierom.

Autorky v kurátorskej koncepcii Márie Riškovej predstavia papierové diorámy, v ktorých zhmotnili esenciu spoločného pracovného aj osobného života. Návštevníkom galérie tak priblížia momenty radosti, lásky, ale aj krízy a pocity istého očisťovania.

Výstava bude otvorená v piatok 2. 10. 2020, no vzhľadom na aktuálnu situáciu bez úvodného slova, záujemcovia môžu prísť kedykoľvek od 19:00 do 22:00.

Vstup do galérie bude povolený naraz len štyrom osobám s nasadeným rúškom po aplikácii dezinfekčného prostriedku na ruky. 

Michaela Čopíková a Veronika Obertová pod značkou Ové Pictures od roku 2010 vytvorili množstvo oceňovaných prác, animované filmy, zvučky, reklamy, ale aj ambiciózne výstavné projekty ako Hľadanie krásy či HUGs. Aktuálna výstava nie je spoločnou prezentáciou ich tvorby, ale jej reflexiou. Jednotlivé diorámy predstavujú vždy dva spoločné roky (aj aktuálny rok 2020) a odkazujú na situácie a pocity, ktoré boli pre výtvarníčky v danom období zásadné.

Približujú atmosféru ďalekých ciest, noci strávené pri práci za počítačom, ponocovanie na žúroch či s plačúcim dieťaťom v náručí. Zvolená technika papierových diorám vychádza z tradičného média iluzórneho inscenovania priestoru a príbehu. „Motívy v dielach na výstave evokujú konkrétne osobné zážitky autoriek. Sú však čitateľné a rozpoznateľné, lebo sú zobrazené prostredníctvom symbolov a odkazov na univerzálnu ľudskú skúsenosť. Môžeme v nich čítať príbeh tvorby a života umeleckej dvojice, ktorý vrcholí v zobrazení súčasného stavu sveta,“ hovorí kurátorka výstavy.

Pre diela Ové Pictures je typické rozprávanie príbehov pomocou rôznorodých odkazov, mýtov, charakterov a postáv. Kombinujú ich s radostnou každodennosťou – výročie si Ové Pictures okrem výstavy pripomenuli aj kolekciou Rožok, ktorú pripravili v spolupráci s Andreou Pojezdálovou ako poctu kráse obyčajných vecí. Pre Ové je však charakteristická najmä istá ambivalentnosť zobrazení, ktorú dosahujú prostredníctvom rôznych snových postáv. Hoci na niekoho môžu pôsobiť odstrašujúco, pre autorky predstavujú metaforických spoločníkov, prostredníctvom ktorých rozvíjajú a dotvárajú svoje rozprávanie. Výstavu Storification bude sprevádzať jeden takýto spoločník – dielo a zároveň divák výstavy aj jej príbehov. Jeho zhmotnenie je pre Ové dlhoročným snom a ďalšou novou výzvou, ako dať nespútaným príbehom, odohrávajúcim sa v našich mysliach, podobu v reálnom svete.

 

Odporúčame

film

Šarlatán

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami.Viac
Mestská knižnica Ruda Morica Stupava / Letné kino v Líščom údolí / Amfiteáter Rača
odporúčame!
film

Leto 85

Režisér François Ozon sa vracia ku koreňom majstrovsky vyrozprávaných príbehov, a v tomto prípade nám dokonale sprostredkuje...Viac
St 28.7.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
Ut 10.8.2021 / Štúdio L+S
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

10.8.2021 - 11.8.2021 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!