výstava

Ové Pictures - Storification

Ové Pictures je meno pod ktorým od roku 2010 spoločne tvoria Michaela Čopíková a Veronika Obertová. Pre autorky je dôležité zobrazovať ich autorské príbehy, vytvárajú charaktery, postavy a často aj trochu čudné bytosti, z farebného bizarného sveta, ktoré príbehovou skratkou vytvárajú rôzne emočne nabité situácie. Výstava Storification pri príležitosti 10. výročia Ové Pictures neprináša retrospektívu, ale reflexiu spoločnej tvorby.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.10.2020 19:00, Pi

Ové Pictures tvoria animované filmy, animácie, hudobné videá, ilustrácie, dizajn. Pracujú na rôznorodých projektoch, pri ktorých ich autorská animácia často presahuje do iných foriem. Využívajú predovšetkým tradičné animačné techniky, stop-motion, kresbu, pracujú často s papierom.

Autorky v kurátorskej koncepcii Márie Riškovej predstavia papierové diorámy, v ktorých zhmotnili esenciu spoločného pracovného aj osobného života. Návštevníkom galérie tak priblížia momenty radosti, lásky, ale aj krízy a pocity istého očisťovania.

Výstava bude otvorená v piatok 2. 10. 2020, no vzhľadom na aktuálnu situáciu bez úvodného slova, záujemcovia môžu prísť kedykoľvek od 19:00 do 22:00.

Vstup do galérie bude povolený naraz len štyrom osobám s nasadeným rúškom po aplikácii dezinfekčného prostriedku na ruky. 

Michaela Čopíková a Veronika Obertová pod značkou Ové Pictures od roku 2010 vytvorili množstvo oceňovaných prác, animované filmy, zvučky, reklamy, ale aj ambiciózne výstavné projekty ako Hľadanie krásy či HUGs. Aktuálna výstava nie je spoločnou prezentáciou ich tvorby, ale jej reflexiou. Jednotlivé diorámy predstavujú vždy dva spoločné roky (aj aktuálny rok 2020) a odkazujú na situácie a pocity, ktoré boli pre výtvarníčky v danom období zásadné.

Približujú atmosféru ďalekých ciest, noci strávené pri práci za počítačom, ponocovanie na žúroch či s plačúcim dieťaťom v náručí. Zvolená technika papierových diorám vychádza z tradičného média iluzórneho inscenovania priestoru a príbehu. „Motívy v dielach na výstave evokujú konkrétne osobné zážitky autoriek. Sú však čitateľné a rozpoznateľné, lebo sú zobrazené prostredníctvom symbolov a odkazov na univerzálnu ľudskú skúsenosť. Môžeme v nich čítať príbeh tvorby a života umeleckej dvojice, ktorý vrcholí v zobrazení súčasného stavu sveta,“ hovorí kurátorka výstavy.

Pre diela Ové Pictures je typické rozprávanie príbehov pomocou rôznorodých odkazov, mýtov, charakterov a postáv. Kombinujú ich s radostnou každodennosťou – výročie si Ové Pictures okrem výstavy pripomenuli aj kolekciou Rožok, ktorú pripravili v spolupráci s Andreou Pojezdálovou ako poctu kráse obyčajných vecí. Pre Ové je však charakteristická najmä istá ambivalentnosť zobrazení, ktorú dosahujú prostredníctvom rôznych snových postáv. Hoci na niekoho môžu pôsobiť odstrašujúco, pre autorky predstavujú metaforických spoločníkov, prostredníctvom ktorých rozvíjajú a dotvárajú svoje rozprávanie. Výstavu Storification bude sprevádzať jeden takýto spoločník – dielo a zároveň divák výstavy aj jej príbehov. Jeho zhmotnenie je pre Ové dlhoročným snom a ďalšou novou výzvou, ako dať nespútaným príbehom, odohrávajúcim sa v našich mysliach, podobu v reálnom svete.

 

Odporúčame

koncert

Tolstoys + Mink (DE)

Pi 23.6.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Je mi zo seba zle

Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Hotel Chelsea

Ut 20.6.2023 / Kino Mier Modra
odporúčame!
film

Východný front

Ut 30.5.2023 / Kulturák
odporúčame!