výstava

Oslobodený priestor: starostlivosť - architektúra - feminizmus

Čo všetko je starostlivosť a ako súvisí s architektúrou? Výstava Oslobodený priestor predstaví intersekcionálne feministické myslenie a prístupy, ktoré skúmajú mocenské mechanizmy architektonického prostredia a ktoré sa zakladajú na spolupráci, solidarite, environmentálnej citlivosti a odhaľovaní systémových nerovností ovplyvňujúcich naše životy.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
20.09.2023 18:00, St

Ústredným motívom výstavy je bezpečný priestor na stretnutia a zdieľanie, a tiež starostlivosť ako každodenná činnosť, ktorou smerujeme k sebe, druhým a našej planéte a ktorá je spoločensky zdieľanou zodpovednosťou.

Kam miznú ženy architektky? S akými prekážkami sa vo svojej profesii stretávajú a aké emancipačné stratégie im môžu byť užitočné? Komu patrí verejný priestor a čo je feministická architektúra? Výstava zahŕňa umelecké a umeleckohistorické inštalácie, ktoré otvárajú nastolené otázky a zaoberajú sa tiež nerovnosťami v architektonickom pracovnom prostredí a vzdelávaní, rodovými paradoxmi éry štátneho socializmu alebo sieťovaním žien v architektúre. Umelecké intervencie tematizujú feministické priestorové spôsoby starostlivosti, ktoré vyrastajú zo špecifických kultúrnych a spoločenských kontextov a prinášajú rozmanitosť skúseností, prostredí a politík telesnosti.

Pakistanská architektka Yasmeen Lari, ktorá sa venuje zlepšovaniu života znevýhodnených komunít pomocou výstavby z nízkonákladových a bezodpadových materiálov, uviedla pri preberaní zlatej medaily Kráľovského inštitútu britských architektov v roku 2023, že „rola architekta/ architektky by mala byť skôr aktivistická“. Podobne aj ďalšie feministické teoretičky, architektky a umelkyne už od sedemdesiatych rokov 20. storočia svojím výskumom a tvorbou spochybňujú architektúru ako elitné prostredie bez vzťahu k environmentálnym a sociálnym otázkam.

„Feminismus je pro všechny“ (bell hooks), preto považujeme za dôležité pripomenúť ich odkaz a vytvoriť tak priestor pre vzájomné zdieľanie a podporu, artikuláciu vlastných skúseností a vzájomné odovzdávanie si minulých i súčasných feministických stratégií a nástrojov.

Kurátorky: Petra Hlaváčková, Nicole Sabella

Odporúčame

výstava

Umenie, ktoré zostalo

Zbierka Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor...Viac
28.3.2024 - 25.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
prednáška / diskusia

Siesta v galérii: V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine

Ne 21.7.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Motorkári

Tom Hardy a Austin Butler v krimidráme o vzostupe a páde slávneho chicagského motorkárskeho gangu v 60. rokoch inšpirovanej...Viac
Kino Lúky / Amfiteáter Pezinok / Kino Film Europe / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / Cinema City Eur...
odporúčame!
vážna hudba

Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben Ezra & NANOVO ensemble

Cimbalista a kontrabasista Ľubomír Gašpar odohrá spolu s multiinštrumentalistom Adamom Benom Ezrom na Nádvorí Starej radnice...Viac
Št 1.8.2024 / Stará radnica
odporúčame!