výstava

Olja Triaška Stefanović - (Ne)pomníky nezúčastneným

Vizuálna umelkyňa a fotografka Olja Triaška Stefanović počas svojej nedávnej Fulbrightovej vedeckej rezidencie v New Yorku skúmala vizualitu a architektúru studenej vojny. Bolo to pokračovanie jej záujmu o štúdium pamäti v kontexte studenej vojny, ako aj o to, aké stopy z tejto éry stále môžeme nájsť a ako to formovalo našu spoločnú budúcnosť.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.06.2023 18:00, Št

Návšteva v sídle Organizácie Spojených národov podnietila reflexiu jej rodinnej histórie a ich skúseností ako Juhoslovanov v kontexte studenej vojny. Triaška Stefanović sa narodila a vyrástla v bývalej Juhoslávii, v krajine, ktorá bola geograficky na „Východe“, psychologicky na „Západe“, ale geopoliticky nezúčastnená. V tejto atmosfére a prostredí vyrastala generácia jej rodičov v blízkosti železnej opony, v „trhovo socialistickej“ ekonomike, ktorá je však kultúrne orientovaná na európske a americké populárne formy.

Táto výstava je kulisou hľadania (ne)pamätníkov nezúčastnených, ktoré inšpiroval geopolitický projekt Josipa Broza Tita, prezidenta bývalej Juhoslávie. Prostredníctvom archívnych snímok, dokumentov a fotografickej eseje s obrázkami z New Yorku, San Francisca, Belehradu, Berlína táto výstava skúma napätie medzi reálpolitikou studenej vojny, jej pozostatkami a stopami v zastavanom prostredí, obrazmi atď., a medzi tou z toho utopického a ambiciózneho projektu, ktorý je však od jeho rozkvetu v 60. rokoch minulého storočia oveľa menej rozpoznateľný.

Galéria FOG predstavuje úvod väčšieho vizuálneho výskumu ako otvorený vizuálny dialóg naprieč týmito obdobiami, momentmi, priestormi a miestami prostredníctvom experimentálneho postavenia a montáže historických a archívnych materiálov a použitia súčasných dokumentárnych foriem.
 

Olja Triaška Stefanović je fotografka a vizuálna umelkyňa. Vo svojej tvorbe sa zaujíma o priestor - súkromný, verejný, mestský... Pomocou fotografie vytvára obrazové správy svojho vnútorného uvažovania o miestach, opustenej architektúre, ako aj o miestach do ktorých si metaforicky dosadzuje vybrané témy.

Narodila sa v bývalej Juhoslávii a v čase Balkánskej vojny sa natrvalo usadila na Slovensku. Jej projekty, či už minulé alebo aktuálne, primárne reagujú na vojnové a etnické konflikty na Balkáne, ale vizuálny jazyk, ktorý si osvojila presahuje teritorialitu a stáva sa univerzálnejším. Skúma jej vlastnú pamäť, identitu, rodinnú históriu, osobné spomienky, v rámci ktorých spája sociologické a politické štúdie spolu s fotografickými projektami.

Zaujíma ju náš vzťah k pomníkom a histórii po druhej svetovej vojne v Strednej Európe cez analýzu termínu prítomnosť minulosti. Rovnako vo svojom umeleckom výskume analyzuje aj termín Bratstva a jednoty, rozpad ako aj vznik nových štátov, máp a novej geografie v súčasnosti v strednej a východnej Európe.

Olja Triaška Stefanović je laureátkou ceny primátora Bratislavy – Grant Bratislava v rámci medzinárodnej fotografickej súťaže Slovak Press Photo, v roku 2015 bola vyhlásená Stredoeurópskym domom fotografie fotografkou roka na Slovensku a v roku 2010 bola finalistka 4. ročníka ceny Národnej galérie v Prahe a skupiny ČEZ pre mladého umelca - „Cena 333“. Jej diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Nitrianskej galérie v Nitre. Pravidelne vystavuje na Slovensku a v zahraničí. Pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení na Katedre fotografie a nových médií.

 

Odporúčame

standup / talkshow

Divadelný podcast Országh Hviezdoslav - Prešporské porno a normalizácia

Po 27.5.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Tamikrest (Mali)

Púštny blues rock kultových Tamikrest na brehoch Dunaja v rámci koncertnej série Danube Music Day.Viac
So 1.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!
film

Všetci prezidentovi muži

Napínavý film o novinároch The Washington Post, ktorí postupne rozpletajú nitky politickej kauzy Watergate, v hlavných úlohách...Viac
Ut 21.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
iná akcia

Deň otvorených dverí DPB 2024

Otvárajte kalendáre v mobiloch, pripínajte lístočky na chladničku, zapisujte do kalendárov. Sobota 14.9.2024 bude patriť...Viac
So 14.9.2024 / Vozovňa Jurajov dvor
odporúčame!