výstava

Nikola Čižmárová: Spomínaš si, ako sme sa stretli?

Dielo umiestnené na Treskoňovej ulici pri Kunsthalle Bratislava sa zaoberá prvými stretnutiami a spomienkami autorky a jej priateľov či priateliek. Tvorí ju objektová inštalácia popolníkov, ktoré inscenujú miesto interakcií vo verejnom priestore. Súčasťou je zvukový záznam opisujúci každú zo situácií z dvoch uhlov pohľadu.

26.05.2021, St - 11.07.2021, Ne

Kurátorka: Katarína Jankechová

MiestoKunsthalle EXT

Dielo Spomínaš si, ako sme sa stretli? sa zaoberá témou individuálnej pamäte. Pozostáva z objektovej inštalácie popolníkov vo verejnom priestore, ktorá má byť impulzom pre diváka k rozpamätávaniu. Pamäť nám umožňuje ukladať si skúsenosti, znalosti, spomienky. Zároveň nám ponúka subjektívne reprodukcie minulosti a možnosti si rekonštruovať naše spomienky. Východiskom pre Nikolu Čižmárovú je spätné spomínanie a postupy, ktoré sa tvoria v pamäti.

"Inštalácia Nikoly Čižmárovej upozorňuje na význam osobných stretnutí, ktoré boli doteraz počas pandémie veľmi limitované, až takmer nemožné. Oceňujem aktuálnosť tohto diela, prepojenie intímnej skúsenosti autorky s verejným dianím, i to, že jej práca nielenže vypovedá o dôležitosti osobného kontaktu, ale zároveň i pozýva okoloidúcich stať sa jej súčasťou. Vytvára reálne miesto, kde medziľudské interakcie, stretnutia môžu nastať."  hovorí Lýdia Pribišová, kurátorka Kunsthalle Bratislava.

Potreba autorky rekonštruovať miesta a spomienky na jej náhodné stretnutia vo verejnom priestore poskytuje návštevníkom výstavy aj iný moment. Okrem spúšťania procesu rozpamätávania, sa Čižmárová prostredníctvom spontánnych interakcií okoloidúcich s inštaláciou, vedomých či nevedomých pristavení, snaží vytvoriť aj priestor pre potenciálne zoznámenia a nové spomienky.

Dielo je magisterskou prácou, ktorá vznikla na Katedre intermédií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, pod vedením Jany Kapelovej a Niny Vidovencovej.

Nikola Čižmárová (*1995, Prešov) študovala v rokoch 2015 – 2019 na Fakulte umení TU v Košiciach, v Ateliéri slobodnej kreativity 3D Radovana Čerevku a od roku 2019 magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri intermédií Jany Kapelovej a Niny Vidovencovej. Zúčastnila sa viacerých skupinových výstav; Queer, Tabačka Kulturfabrik v Košiciach (2017), Skafander v Historickej radnici mesta Levoča (2018), Intervencie do času na Bojnickom zámku (2019). V roku 2020 realizovala samostatnú výstavu Pociťujem ľútosť k domu, ktorý som nikdy nevidela v Kalabe v Bratislave. Od roku 2017 participuje na eventoch Amnesty International Slovensko v rámci Živej knižnice.

Odporúčame

koncert

Erik Truffaz Quartet - zmena termínu

Ne 10.10.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
18.6.2021 - 30.7.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!