výstava

Michal Czinege: Open Shells

Samostatná výstava vizuálneho umelca Michala Czinegeho “Open Shells” prezentuje sériu tvarovaných maliarskych diptychov a teplocitlivý interaktívny objekt.

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Dominika Chrzanová 

Prostredníctvom výstavy sa umelec vracia k svojim rýdzo maliarskym koreňom, ktoré v súčasnosti sekundujú v už preňho charakteristickej tvorbe založenej na experimentálnych štúdiách so svetlom a farbou. Prezentované práce vychádzajú práve z tejto polohy jeho výtvarnej praxe. 

V deformovaných maliarskych plátnach ostáva pre Michala Czinegeho dôležitým nástrojom najmä výrazná farba (magenta, ultramarínová, tyrkysová a i.), ktorá je pre jeho tvorbu charakteristická. Farebný výber bol však v tomto prípade skôr intuitívny a jeho úlohou je hlavne pohltiť ich tvary. 

Pokrivené formy plátien vznikli na základe predlohy - prierezu ľudského tela - v kombinácii s použitím ručného skenovania obrázka z obrazovky počítača. Na tomto mieste vzniká niečo, čo je možné nazvať “biologickou symetriou”. Táto funguje za pomoci metódy zrkadlenia biologického materiálu / biologického objektu. Symetria je však zachovaná iba v rámci jednotlivých diptychov. Každý z nich disponuje vlastnou farebnou škálou a mierou zakrivenia. 

Autor ďalej narába aj so svetlom a jeho vlastnosťami. Obrazy budované desiatkami lazúrnych vrstiev vytvárajú vďaka prenikaniu svetla cez ne hlboký priestor, ktorý je možné odhaliť len bližším pohľadom. Autor nabáda divákov pristúpiť k maľbám, skúmať a ponárať sa do ich hlbín ako pod hladinu mora a objaviť rozličné súvislosti.

Dielo s názvom “Dreamer 1” je interaktívny objekt, ktorý reaguje na ľudský pohyb alebo ľudskú prítomnosť v jeho blízkosti a je založený na energii tepla. Rovnako, ako pri vystavených maľbách, aj tu pri dlhšom pozorovaní objekt odhaľuje to, čo sa skrýva pod jeho povrchom. 

Výstava “Open Shells” je založená na skúmaní vzťahu svetla a farieb, na ich vlastnostiach a zmenách, ktoré vznikajú len na základe prítomnosti jedného či druhého. Je taktiež o budovaní priestoru prostredníctvom plochy. 

Michal Czinege (*1980, Bratislava) je vizuálny umelec žijúci a tvoriaci v Nurmes vo Fínsku. V rokoch 2000-2006 študoval na katedre maľby a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave pod vedením prof. Ivana Csudaia, akad. mal. V rokoch 2006 - 2011 tu absolvoval svoje doktorandské štúdium a medzi rokmi 2011 - 2015 pôsobil ako asistent profesora na katedre maľby VŠVU. Je členom MUU, Fínskej interdisciplinárnej umeleckej asociácie a Asociácie umelcov Fínska.  

   

Odporúčame

koncert

Viva Musica! Nikol Bóková: Prometheus

Klaviristka a skladateľka, Nikol Bóková, čerstvá držiteľka ocenenia Anděl a víťazka ankety Českého rozhlasu Jazz „Česká jazzová...Viac
Št 11.8.2022 / Stará radnica
odporúčame!
trh / gastro

SaShE v Tržnici

14.9.2022 - 16.9.2022 / Stará tržnica
odporúčame!
festival

Uprising 2022

26.8.2022 - 27.8.2022 / Zlaté piesky
odporúčame!
koncert

Koncerty pri Propelleri 2022

Milovníci skôr alternatívnej hudby si prídu na svoje pri Propelleri na Rázusovom nábreží v bratislavskom Starom Meste, kde bude...Viac
Št 18.8.2022 / Propeller, Rázusovo nábrežie
odporúčame!