výstava

Gwerková a Vida - Equilibrium

Manželská dvojica Melita Gwerková a Marian Vida vystavujú len zriedka. Do Galérie SPP sa vracajú po piatich rokoch, pričom prinášajú svoju úplne najnovšiu tvorbu z posledných dvoch rokov.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.05.2023 18:00, Št

Na výstave Equilibrium budú môcť návštevníci vidieť spolu viac ako 40 diel.

„Ako už samotný názov naznačuje, výstava divákom prinesie akúsi rovnováhu. Či už ide o mužsko-ženský princíp, realitu vyváženú fantáziou alebo zemité tóny zjemnené snovými farebnými variáciami. Ponoriť sa do energie, ktorú diela oboch autorov vytvárajú, znamená ocitnúť sa vo svete, ktorý vylaďuje zmysly, harmonizuje myseľ a celkovo prináša už spomínané equilibrium,“ hovorí kurátorka a zároveň dcéra vystavujúcich autorov Melita Fodor Gwerková.

V tvorbe Mariana Vidu cítiť mužský princíp a vždy prítomnú dokonale prepracovanú kompozíciu. Jemné lazúry sa stretávajú s razantnými líniami a dotvárajú tak celkovú dynamiku diela. Naznačené figúry sa miešajú so skutočnými i fantazijnými odkazmi a vytvárajú tak pútavý príbeh s otvoreným koncom.

Obrazy Melity Gwerkovej predstavujú ženský svet plný fantázie, poetična a snovosti. Zložité a časovo náročné vrstvenie lazúr vytvára niekedy až trojrozmerný efekt. Divák sa doslova ocitá v krajine obklopený imaginatívnou faunou a flórou. Kultivovaná farebnosť, poetické názvy a množstvo prepracovaných detailov spolu vytvárajú harmonický celok. Obrazy Melity Gwerkovej nezvnikajú rýchlo, naopak, sú odrazom hlbokého precítenia a vedomej tvorby.

Obaja autori za svoje originálne techniky získali viacero zahraničných ocenení. Diela Mariana Vidu sú, okem iného, tiež súčasťou Stálej misie SR pri OSN v New Yorku. Melita Gwerková je absolventka Vedy o výtvarnom umení na Univerzite Komenského v Bratislave. Za svoju originálnu techniku bola ako prvá slovenská výtvarníčka ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu v roku 2011. 

Vstup voľný

Odporúčame

divadlo

bazén (bez vody)

Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
Ne 17.12.2023 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!
kurz / workshop

Múzejná dielňa

13.12.2023 - 13.12.2023 / Múzeum dopravy
KIDSTOWN odporúčame!
divadlo

Tajomné variácie

So 16.12.2023 / Divadlo vo Veži (Ateliér Maroša Kramára)
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

Bestseller Hello. My name is Anča Pagáčová naživo! The Big Apple v malom červenom kabarete - zážitok na zožratie! Hudobné a...Viac
27.12.2023 - 24.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!