výstava

Gwerková a Vida - Equilibrium

Manželská dvojica Melita Gwerková a Marian Vida vystavujú len zriedka. Do Galérie SPP sa vracajú po piatich rokoch, pričom prinášajú svoju úplne najnovšiu tvorbu z posledných dvoch rokov.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.05.2023 18:00, Št

Na výstave Equilibrium budú môcť návštevníci vidieť spolu viac ako 40 diel.

„Ako už samotný názov naznačuje, výstava divákom prinesie akúsi rovnováhu. Či už ide o mužsko-ženský princíp, realitu vyváženú fantáziou alebo zemité tóny zjemnené snovými farebnými variáciami. Ponoriť sa do energie, ktorú diela oboch autorov vytvárajú, znamená ocitnúť sa vo svete, ktorý vylaďuje zmysly, harmonizuje myseľ a celkovo prináša už spomínané equilibrium,“ hovorí kurátorka a zároveň dcéra vystavujúcich autorov Melita Fodor Gwerková.

V tvorbe Mariana Vidu cítiť mužský princíp a vždy prítomnú dokonale prepracovanú kompozíciu. Jemné lazúry sa stretávajú s razantnými líniami a dotvárajú tak celkovú dynamiku diela. Naznačené figúry sa miešajú so skutočnými i fantazijnými odkazmi a vytvárajú tak pútavý príbeh s otvoreným koncom.

Obrazy Melity Gwerkovej predstavujú ženský svet plný fantázie, poetična a snovosti. Zložité a časovo náročné vrstvenie lazúr vytvára niekedy až trojrozmerný efekt. Divák sa doslova ocitá v krajine obklopený imaginatívnou faunou a flórou. Kultivovaná farebnosť, poetické názvy a množstvo prepracovaných detailov spolu vytvárajú harmonický celok. Obrazy Melity Gwerkovej nezvnikajú rýchlo, naopak, sú odrazom hlbokého precítenia a vedomej tvorby.

Obaja autori za svoje originálne techniky získali viacero zahraničných ocenení. Diela Mariana Vidu sú, okem iného, tiež súčasťou Stálej misie SR pri OSN v New Yorku. Melita Gwerková je absolventka Vedy o výtvarnom umení na Univerzite Komenského v Bratislave. Za svoju originálnu techniku bola ako prvá slovenská výtvarníčka ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu v roku 2011. 

Vstup voľný

Odporúčame

festival

Symfónia umenia 2024

Štvrtý ročník medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia, ktorý spája rôzne žánre a prepája ich s inými formami...Viac
2.9.2024 - 7.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
film

Anatómia pádu

Nová Cvernovka / Kino Lumière
odporúčame!
vážna hudba

La Cetra, barokový orchester Bazilej

St 2.10.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
film

Yuku a himalájsky kvet

23.7.2024 - 24.7.2024 / Kino Lumière
KIDSTOWN odporúčame!