výstava

Martina Matlovičová a Vladimír Král / Ilustrácie

Výstava ilustrácií Martiny Matlovičovej a Vladimíra Krála.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
19.01.2019 16:00, So

Kurátorka: Barbara Brathová

Martina Matlovičová sa narodila v roku 1975 v Bratislave a na Vianoce. Vyštudovala Vysokú školu múzických umení, za svoju tvorbu získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska (2001), Zlaté jablko BIB 2009 (Bratislava,Tracyho tiger a Drevený tato),Zlatú stuhu 2010 (Praha, A pak se to stalo, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem). Jej ilustrácie sú vystavované doma i v zahraničí.

Zúčastnila sa opakovane festivalu Zázračný oriešok v Piešťanoch, v roku 2010 bola súčasťou veľkej putovnej expozície slovenských ilustrátorov, ktorá bola prezentovaná na knižnom veľtrhu v talianskej Bologni, kde bolo Slovensko v tom roku čestným hosťom. V roku 2011 vystavovala na reprezentatívnej prehliadke ilustrácií v Slovenskom národnom divadle (popri troch ďalších ilustrátoroch, ktorými boli Dušan Kállay, Dana Moravčíkova a Miloš Kopták.) V jej tvorbe ju reprezentujú tri zásadné výtvarné bloky– ilustračná tvorba, kde má na konte slušný počet publikácií, veľkoplošné maľby na plátne a mimoriadne kuriózne drevené objekty. Každý z týchto súborov má prirodzene svoje špecifiká, svoju príznačnú poetiku a atmosféru .

Žije v malebnom domčeku na konci dediny v Doľanoch so svojim manželom – ilustrátorom a animátorom Vladom Králom, s kocúrom Timurom a psami Arturom a Pančom, alebo vo svojom bratislavskom ateliéri, kde jej robia spoločnosť korytnačky Žaneta a Vilo, agama bradatá menom Adolf a škrečica Zlatica. Na výstave prezentuje ilustrácie zo štyroch publikácií : Chlapec s očami ako hviezdy (Pero le Kvet, Artforum, 2016), Tracyho tiger (William Saroyan, Artforum, 2009), Vránova neobyčejná dobrodružství ( Frida Nilsson, Portál, 2017), Prečo Fidlibum kuká a nie je kukučka (Halka Marčeková, Ikar, 2014), ako aj drevené maľované objekty. 

Vladimír Král sa narodil v roku 1974 v Bratislave. V rokoch 1994 - 1999 bol poslucháčom Katedry animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Po úspešnom absolvovaní vysokoškolského štúdia pracuje ako ilustrátor, scénický výtvarník, grafický dizajnér , režisér animovaných TV spotov a v súčasnosti sa venuje aj maľbe. Ako autor bábkovej scénografie a priestorového riešenia sa predstavil na pôde BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti v Bratislave v bábkových predstaveniach „Betlehémske rozprávky“ (1998), „Veľký primáš Baro“ (2002) a na príprave výstav „Naše Vianoce na skle maľované“ (1999) „Najkrajšie knihy Slovenska 2000 - 2007“ alebo "Putovanie s ovečkou" 2013. Spomedzi kníh, ktoré ilustroval , sú najznámejšie „Analfabeta Negramotná“ (Ján Uličiansky, Trio Publishing, 2011) a „Vianočné mystérium“ (Jostein Gaarder, Artforum, 2012), knihy "Kozliatka" (Mária Rázusová - Martáková, Jaroslava Blažková, 2013), "Ako šlo vajce na vandrovku" / "O troch prasiatkach" (Mária Rázusová - Martáková, Margita Príbusová, 2015) a "Janko Hraško" / "O Janíčkovi" (Mária Ďuríčková, 2018) z vydavateľstva Buvik.

Za pôsobivé ilustrácie knihy Vianočné mystérium Josteina Gaardera si autor v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2012 prevzal Cenu ministerstva kultúry SR. Kniha "Kozliatka" bola zaradená na Čestnú listinu IBBY za rok 2016 v kategórii Ilustrácia. Na výstave prezentuje ilustrácie zo siedmich publikácií: Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky, Trio Publishing, 2011), Vianočné mystérium (Jostein Gaarder, Artforum, 2012), Kozliatka (Mária Rázusová - Martákova, Jaroslava Blažková, Buvik 2013), Ako šlo vajce na vandrovku / O troch prasiatkach (Mária Rázusová - Martáková, Margita Príbusová, Buvik, 2015), Janko Hraško / O Janíčkovi (Mária Ďuríčková, Buvik, 2018), Jako by tu tisíc detí bylo ( Adolf Heyduk, Albatros, 2018),Vtáčia legenda (Daniel Hevier, Trio Publishing, 2018). 

Odporúčame

film

Svätý Peter a pápežské baziliky Ríma

Dokument od tvorcov filmu "Florencia a Galéria Ufizzy".Viac
So 9.10.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
koncert

Fink (UK)

Anglický hudobník Fink príde na budúci rok (2022) do Bratislavy predstaviť pripravovanú kolekciu IIUII (It Isn’t Until It Is)...Viac
Št 12.5.2022 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Od zeme

Hudobno-tanečná inscenácia, v ktorej je valasko-pastierska kultúra dešifrovaná a reflektovaná optikou a autorsko-interpretačným...Viac
Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Spomienka na Deža

So 18.9.2021 / Park na Fedákovej, Dúbravka, Bratislava
odporúčame!