Zároveň si môžete pozrieť ilustrácie Jánosa Kassa.
V kaštieľli Madáchovcov v Dolnej Strehovej, kde sa narodil, celý život prežil, zomrel a je aj pochovaný Imre Madách práve prebieha rekonštrukcia. V čase rekonštrukcie vystavuje SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku v Bratislave zbierkové predmety, získané exponáty, ktoré budú po ukončení obnovy kaštieľa tvoriť súčasť stálej expozície literárneho múzea v Dolnej Strehovej.
Charakteristická atmosféra v kaštieli nevytvárala len architektúra a nábytok, ale predovšetkým ľudia, ktorí tam žili. Tí vnášali do interiérov predmety ako suveníry, obrazy, objekty vedeckého záujmu.
Jeden z členov rodiny, spisovateľov synovec Balogh Károly opísal atmosféru Madáchovej obytnej izby. Okrem písacieho stola a do steny vstavanej príručnej knižnice spomína aj stojan s fajkami, busty spisovateľov a básnikov na stenách. Na stene viseli aj obrazy. Deti priťahovala najmä séria barokových kolorovaných rytín s námetom biblického podobenstva o márnotratnom synovi.
Postavy na obrázkoch boli oblečené podľa francúzskej módy polovice 18. storočia. V iných miestnostiach viseli na stenách obrázky alpských („švajčiarskych“) krajín, alegórie 12 mesiacov, historické postavy zo Schillerových básní ako Panna Orleánska a Mária Stuart, ale aj obraz Krista – Vykupiteľa podľa talianskeho originálu Carla Dolciho.
Dôležitým priestorom v kaštieli bola knižnica, kde bolo uložených vyše 1000 kníh v latinskom, nemeckom, francúzskom ale aj v anglickom a maďarskom jazyku.
Tragédia človeka Imre Madácha sa pravidelne vydáva s ilustráciami významných výtvarníkov. Popredný maďarský akademický maliar a grafik János Kass (1927 – 2010) vyhotovil dva cykly ilustrácií k Tragédii človeka (1975, 1980). Originály grafických listov boli autorom darované SNM – Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku (2004, 2010).
Výstava prvýkrát prezentuje tieto dva grafické cykly v jednom priestore a poskytuje príležitosť na spoznanie grafického konceptu autora v rozpätí pol desaťročia.
K výstave zapožičali svoje zbierkové predmety: Bélyegmúzeum, Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest a Fórum inštitút pre výskum menšín – Bibliotheca Hungarica, Šamorín.