výstava

M. Turkovič - MONUmental

V tvorbe Michala Turkoviča je neľahké oddeliť ateliérovú tvorbu od tvorby v exteriéri. Maľby na plátno z posledného obdobia sú budované tak, aby ich bolo možné vyzväčšovať na monumentálnu maľbu vo verejnom priestore.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Vychádzajú z estetiky monumentálnych realizácii vo verejnom priestore z druhej polovice 20. storočia, z keramických a sochárskych reliéfov a dobových muralistických malieb a sgrafít. Tento zámer je čitateľný v rámci celej formy, podriaďuje mu kompozíciu, farebnosť.

Dominantným prvkom vystavených prác je farebný gradient, ktorý je príznačný pre spomínané diela z minulosti, ale aj pre stopu spreja. Vďaka gradientu je maľba Michala Turkoviča balansovaním medzi progresívnou maľbou sprejom a esenciou diel bývalého režimu.

Téma malieb nie je spútaná cenzúrou, ktorá kontaminovala diela v minulosti. Michal si užíva možnosť autenticky zachytávať momenty zo  života v súčasnej spoločnosti so všetkými jej úskaliami. Niektoré témy podnecujú k tomu, aby sme im hľadali konkrétnu plochu v meste, kde by mohli byť namaľované.

Výstavu je možné vnímať ako utopickou prípravou na pomaľovanie celého mesta.

Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9 (vchod z ulice), otvorené: ut–ne 15:00–19:00

Odporúčame

koncert

Lucie Vítková (CZ) & Adam Badí Donoval (UK)

St 30.11.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Udalosť

Po 28.11.2022 / Kino Film Europe
odporúčame!
výstava

Straty a nálezy

Pozývame na otvorenie novej výstavy Straty a nálezy, ktorá sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká.Viac
5.11.2022 - 30.4.2023 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
film

Adamove jablká

So 3.12.2022 / Kino Nostalgia
odporúčame!