výstava

M. Turkovič - MONUmental

V tvorbe Michala Turkoviča je neľahké oddeliť ateliérovú tvorbu od tvorby v exteriéri. Maľby na plátno z posledného obdobia sú budované tak, aby ich bolo možné vyzväčšovať na monumentálnu maľbu vo verejnom priestore.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Vychádzajú z estetiky monumentálnych realizácii vo verejnom priestore z druhej polovice 20. storočia, z keramických a sochárskych reliéfov a dobových muralistických malieb a sgrafít. Tento zámer je čitateľný v rámci celej formy, podriaďuje mu kompozíciu, farebnosť.

Dominantným prvkom vystavených prác je farebný gradient, ktorý je príznačný pre spomínané diela z minulosti, ale aj pre stopu spreja. Vďaka gradientu je maľba Michala Turkoviča balansovaním medzi progresívnou maľbou sprejom a esenciou diel bývalého režimu.

Téma malieb nie je spútaná cenzúrou, ktorá kontaminovala diela v minulosti. Michal si užíva možnosť autenticky zachytávať momenty zo  života v súčasnej spoločnosti so všetkými jej úskaliami. Niektoré témy podnecujú k tomu, aby sme im hľadali konkrétnu plochu v meste, kde by mohli byť namaľované.

Výstavu je možné vnímať ako utopickou prípravou na pomaľovanie celého mesta.

Staromestská galéria Zichy, Ventúrska 9 (vchod z ulice), otvorené: ut–ne 15:00–19:00

Odporúčame

výstava

Dvadsať rokov Pamätníka Chatama Sofera

10.6.2022 - 9.10.2022 / Židovské komunitné múzeum
odporúčame!
koncert

Cyrille Aimée

So 22.10.2022 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Po 3.10.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Korben Dallas

Pi 14.10.2022 / Stredisko kultúry Vajnorská
odporúčame!