výstava

Karikatúra a jazz

Výstava karikatúr prezentuje diela 24 autorov zo siedmych krajín. Kolekcia vznikala v koncepte Boba Perneckého v priebehu 5 rokov. Dvadsaťštyri vystavujúcich autorov pochádza z krajín: Bulharsko, Česko, Nemecko, Poľsko, Slovensko, Švédsko, Ukrajina. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Výstava bola systematicky zostavovaná ako sprievodná akcia Festivalu Doda Šošoku v Piešťanoch.

Ako vznikla výstava Karikatúra a jazz:
Myšlienka usporiadať výstavu karikatúr s jazzovou tématikou vznikla pri mnohých rozhovoroch medzi mnou a Viktorom Nižňanským. Začalo to niekde pri vydávaní občasného informačného listu JazzLetter u ktorého sme zaviedli akúsi pravidelnú rubriku s obrázkom-karikatúrou na jazzovú tému.

Oslovil som niekoľkých priateľov, pre ktorých táto téma bola blízka a spracovávali ju vo vysokej výtvarnej kvalite a začali sme ich postupne v JazzLettri uverejňovať. Potom sme obrázky preniesli do výstavných priestorov v prostredí, v ktorom sa festival odohrával (piešťanský Dom umenia, Kursalon...), oslovili sme ďalších autorov, až vznikla kolekcia zaujímavých diel z rôznych oblastí karikatúry v rôznom autorskom výtvarnom podaní.

Okrem kresleného humoru je tu aj portrétna karikatúra (Strzelczyk, Kečkeš, Hansson...), kresba, maľba, koláž (Taussig), grafika (Slíva). Doposiaľ celkom 24 autorov zo 7 krajín, z ktorých každý sa k jazzovej téme vyjadruje svojím vlastným neopakovateľným spôsobom.

Prečo práve karikatúra a jazz:
Viktor Nižňanský vo svojom príhovore do katalógu 2010 o spojení karikatúry a jazzu napísal: „karikatúra a  jazz môžu mať k sebe veľmi blízko ... nech sú v džezovej skupine akokoľvek dobrí hráči, nikdy nezahrajú v rovnakom zložení, rovnakým spôsobom dvakrát po sebe. A keďže si myslím, že ani úmyselné a prehnané skreslenie osoby alebo javu, ako sa definuje vo wikipédii karikatúra, nie je možné nakresliť dvakrát rovnako tým istým karikaturistom, to mi stačí k tomu, aby som sa utvrdil v tom, že sme spravili dobre.“

Odporúčame

koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!
letný festival

Festival Atmosféra 2021

6.8.2021 - 8.8.2021 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!
koncert

Janoska Ensemble feat Tony Lakatos / Arpád Janoška

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bude klasika a jazz na jednom pódiu. Zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha či...Viac
Št 11.3.2021 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

The Lumineers

Po 21.6.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!