výstava

Ivan Csudai - MMXXII

Individuálny výstavný projekt s názvom MMXXII predstaví v Danubiane výraznú postavu súčasnej slovenskej maľby – Ivana Csudaia (*1959).

 

odporúčame!
17.06.2022, Pi - 04.09.2022, Ne

Hlavným zámerom podujatia je jednak zúročiť jeho maliarsky program a jednak ukázať ho v novom svetle, s posunom k aktuálnejtvorbe posledných rokov. Prirodzene, výstava bude reflektovať aj charakteristický retrofeeling, svieži remix zvolených ikonografických prvkov a zároveň ich kryštalizáciu v nových obrazových zostavách a kontextoch.

Pre diváka pôjde o istý „déjà vu“ efekt – už videného a nepoznaného zároveň (to je metaforicky vyjadrené aj v názve výstavy „MMXXII“). Jadro Csudaiovej prezentácie tvorí aktuálna séria maliarskych prác z rokov 2021/2022, kde kľúčovú rolu zohráva opäť kultový macík – Tedy bear, „nemý svedok“ obrazového diania, bezbranný plyšový hrdina (jeho melancholické alter ego).

S ním sa na scéne objavujú príznačné atribúty, čo prežili mnoho generácií: lebka, zástava, ryba, hlava, vtáčik a pod. Celé toto predstavenie je prekryté novou vrstvou, či sieťou škvŕn, fŕkancov a farebných zatečencov.

Túto novú sériu plátien dopĺňa časť tzv. obývačkových malieb, kde ide o „zabývanie sa“ v obraze zariadených interiérov – tu satesnia sedačky, kreslá, komody, zrkadlá, lampy a všadeprítomný „mackopsík/mačkopsík“. Osobitú kapitolu výstavy bude tvoriť súčasná spolupráca s mladým kolegom – maliaromŠimonom Kučerom (*1996).

Tento vizuálny rozhovor prináša zrážku dvoch maliarskych prístupov (Kučerove geometrické farebné polia a Csudaiov vstup obrysmi) aj netypické formáty elíps,ktoré podporia intenzívny kozmický dialóg v štýle „Saturn Space“. Výstava je špeciálne „ušitá“ na priestory Danubiany a je členená na dve úrovne – prízemie prednostne prezentuje práce na papieri (kresby a grafické listy) a poschodiu dominuje obrazová slávnosť akrylovej maľby.

Ivan Csudai tak predstaví svoje osobité maliarske myslenie a autonómne videnia sveta. Výstava sa preto stáva potrebným ohliadnutím sa za jeho maliarskou cestou posledných rokov, inovatívnou autorskou ikonografiou aj otvorením nového priestoru pre jeho ďalšienapredovanie...

Prof. Ivan Csudai (nar. 1959 v obci Svodov) – významný slovenský maliar, grafik, artrocker a vysokoškolský pedagóg; žije a tvorí v Bratislave.
V rokoch 1981 – 1987 absolvoval VŠVU v Bratislave a od roku 2001 je vedúcim 4. ateliéru katedry maľby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave; v roku 2005 bol vymenovaný za profesora. Jeho diskografia z rokov 1992 – 2011obsahuje 7 sólových albumov a 2 albumy so skupinou Sleepy Motion.
Individuálne výstavy (výber): 2020 – Modrá lampa (spolu s M. Černušákom), MVL Košice; 2019 – V zrkadle maľby, Galéria Jána Koniarka v Trnave; 2017 – Untitled, White & Weiss Gallery Bratislava; 2017 – Druhá retrospektíva 2010 – 2017, SSG Banská Bystrica; 2016 – Ars interpretandi, PGU Žilina; 2015 –Positives, SOGA Bratislava; 2014 – Autobiograf, Galéria Alfa, Kulturpark Košice; viac info:www.ivancsudai.sk

Kurátor výstavy: Vladimír Beskid

Odporúčame

divadlo

Divadlo GUnaGU: Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
14.7.2022 - 25.7.2022 / GUnaGU
odporúčame!
koncert

Nouvelle Vague

Št 29.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Joep Beving: Hermetism

Št 18.8.2022 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Nikol Bóková: Prometheus

Št 11.8.2022 / Stará radnica
odporúčame!