výstava
iná akcia

Inside

Projekt je výsledkom celoročného workshopu dokumentárnej fotografie pod vedením dokumentárneho fotografa, pedagóga a kurátora Matúša Zajaca. Cieľom je podpora dokumentárnej tvorby a jej rozvoja a nadviazanie na historické dedičstvo dokumentárnej fotografie.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
10.01.2024 18:00, St

Osem fotografov Matúš Zajac, Michal Babinčák, Stanislav Gič, Katarína Líšková, Marcel Mižúr, Tomáš Oslanec, Jana Rajcová a Gabriela Teplická sa snaží vystavenými esejami poukázať na skrytý život daných komunít svojim vizuálnym jazykom. Každý autor prináša osobitnú tému, je jedinečný svojím zameraním, videním, ako aj špecifickým prístupom k dokumentárnej fotografii. Skupinová výstava naliehavo reaguje na dlhodobo chýbajúcu kontinuitu a historické dedičstvo dokumentárnej fotografie na Slovensku.

Dňa 29. februára o 17:00 sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy, ktorú návštevníkom predstaví fotografka Jana Rajcová.

Prvá časť výstavy (Zajac, Oslanec, Gič, Teplická) je viac vizuálne expresívna. Spája témy komunít, nášho vnútorného sveta, v ktorom sa pohybujeme. Ide o sociálnu sondu rôznych subkultúr či vnútorného sveta blízkych. Diela miestami prekvapia svojou brutálnosťou a naturálnosťou.

Druhá časť výstavy (Rajcová, Babinčák, Mižúr, Lišková) je zameraná viac filozoficky a
esteticky. Každý z predstavených súborov má jasne stanovený koncepčný príbeh, pričom vychádza z jedného vizuálneho bodu - zo zátišia alebo portrétu. Autorom ide o prerozprávanie príbehu, ktorým atakujú na city pozorovateľa. Svet okolo seba tvarujú a prenikajú do hĺbky problému.

"Projekt Inside chápeme ako prienik do vnútra fotografovaných s dlhodobým pochopením ich životných osudov a emotívnych nálad vyvolaných na ich ceste životom. Každý z nás sa snaží o obsiahnutie myšlienky a zároveň o prepojenie vlastnej mentálnej roviny vyvolanej rôznymi aspektami s konkrétnou témou. Dokumentá rna fotografia má viacero vizuálnych polôh odvodených od prostredia, v ktorom vznikala. Poznáme americkú, japonskú, severskú a európsku školu dokumentárnej fotografie. Každý z autorov sa prikláňa k jednej z týchto vizuálnych foriem so silným prienikom na vlastné výtvarné skúsenosti. Nemáme ambície polemizovať, práve naopak. Našou ambíciou je priamym vstupom divákom ukázať im skrytý svet. Nejde nám o intuitívne snímanie v danom okamihu, ale naopak, o jasne stanovenú IDEU s vopred zadefinovaným úmyslom. Tieto fotografie nikoho nekonfrontujú, a už vôbec v nich netreba hľadať absurditu dneška. Osobný dokument je postavený na vzájomnom spoznávaní sa, dôvere a úcte. Fotografujeme len s plným vedomím súhlasu. Každý z nás sa v procese tvorby musí stať plnohodnotnou súčasťou dokumentovanej komunity. Naším cieľom nie je šokovať, ale pozastaviť uponáhľaný svet diváka a aktívne mu umocniť vnímanie nepoznané ho sveta fotografovaných bytostí."

Kurátor: Matúš Zajac

 

Odporúčame

divadlo

Ladies & Gentlemen show

Uhrančivá show, v ktorej sa na javisku plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Ožíva...Viac
26.4.2024 - 10.5.2024 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers, Baron Haze

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia...Viac
Št 16.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Songs We Know - Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar

Ut 11.6.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!