výstava
prednáška / diskusia

Human Sovereignty

Robota - Centrum pre pokročilé štúdiá prináša do Bratislavy medzinárodný výstavný projekt Human Sovereignty (Ľudská suverenita), ktorého hlavnou témou je prebiehajúca automatizácia a s tým spojené prehodnocovanie toho, čo v dnešnej dobe znamená byť človekom.
 

Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorský tím: Kristian Lukić, Martina Ivičič, Martina Šimkovičová

Vystavujúci umelci a umelkyne: Nina Davies (UK), Matej Fabian (SK), Ema Lančaričová (SK), Ervin Gejdoš (SK), Denisa Kera (CZ), Petr Šourek (IL), Joanna Moll (ES), Elisa Giardina Papa (IT), María Molina Peiró (ES), Paolo Pedercini / Molleindustria (IT), Sašo Sedlaček (SI), Julia Schneider (DE), Lena Ziyal (DE)

“V spojitosti s technológiami sa vynára stále viac úskalí. Prispeli k tomu najmä odhalenia spravodajskej služby Spojených štátov Edwardom Snowdenom, progresívny vývoj sledovacích či špionážnych technológií v Číne alebo anonymní politickí komentátori a trollovia riadení ruskou vládou. Technologická studená vojna sa neprejavuje len vo fyzickom priestore, odohráva sa aj priamo v ľudskej mysli.“ uvádza Kristian Lukić, spoluiniciátor projektu.

V oblasti všedného života sa naša závislosť od technologickej infraštruktúry dostáva do bodu, z ktorého niet návratu: doslova nás pohlcuje. Boj o naše chute, o náš svetonázor a politické preferencie sa deje 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Popri dominancii „Big Five,“ pätice najväčších spoločností (Microsoft, Google, Apple, Amazon, Facebook), prebieha súperenie o rýchlejší technologický vývoj s umelou inteligenciou, strojovým učením sa a blockchainom. 


 
“V celom boji o technologickú dominanciu spolu so socio-politickými teóriami post-antropocénu a akceleracionizmom sa však objavuje otázka, kde sa nachádza ľudský jedinec? Stáva sa človek zastaraným? Alebo, ako niektorí tvrdia, stáva sa z neho pozemský vírus či parazit? Spôsobuje tento latentný anti-humanizmus nárast anti-demokratických a totalitných predstáv, ktorých sme svedkami v posledných rokoch?“ kladie otázky Martina Šimkovičová, spoluiniciátorka a kurátorka projektu.

Kurátorský tím Kristian Lukić, Martina Ivičič a Martina Šimkovičová otvára prostredníctvom selekcie autorských diel a diskusných príspevkov priestor na reflektovanie súvislostí súčasnej akcelerácie technológií v kontexte ľudskej suverenity.

Human Sovereignty odprezentuje diela medzinárodných umelcov, ktorých tvorba sa prelína na pomedzí umenia, spoločnosti a technológie. V rámci projektu sa tiež stretnú odborníci, teoretici a filozofi, kriticky reflektujúci súčasný stav človeka vo veku technologickej nadvlády.“ uvádza Martina Ivičič, spolukurátorka projektu.

-------

Vstup je voľný
Upozorňujeme na povinnosť nosiť rúško a obsadzuje sa 50% kapacity sály!

Odporúčame

koncert

Nina Kohout: Little Butterfly

Speváčka, skladateľka a producentka Nina Kohout patrí k najvýraznejším zjavom na súčasnej domácej hudobnej scéne.Viac
Št 18.7.2024 / Námestie pri Eurovea
odporúčame!
iná akcia

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

Patríte k vášnivým zberateľom starožitností a starých vecí? Trh starožitností na hrade Červený Kameň je to miesto,...Viac
29.6.2024 - 21.9.2024 / Hrad Červený kameň SNM
odporúčame!
iná akcia

Dobrý trh

Septembrový Dobrý trh sa ponesie hlavne v téme "Premeny", ktorú doplnia aj Detský trh, Dvor neziskoviek, diskusie, výstava,...Viac
So 21.9.2024 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty XIII.

Tento rok sa pripravuje už 13te pokračovanie multižánrového festivalu zameraného na hudbu, výtvarné umenie, videoart,...Viac
4.7.2024 - 6.7.2024 / Kaštieľ Jablonica, okres Senica
odporúčame!