výstava

Giovanni Segantini

Na Slovensko prichádza prvá autorská výstava Giovanniho Segantiniho s výberom diel pochádzajúcich z Mestskej galérie Giovanni Segantini v umelcovom rodnom meste Arco a Maďarskej národnej galérie v Budapešti. Kurátorom výstavy je Niccolò D’Agati.
odporúčame!
06.06.2024, Št - 22.09.2024, Ne

Giovanni Segantini je považovaný za inovátora maľby a jedného z najvýznamnejších predstaviteľov divizionizmu a symbolizmu, umeleckých smerov, ktoré dominovali koncu 19. storočia.

Narodil sa v roku 1858 v Arco (Provincia Trentino) do chudobných pomerov. Po matkinej predčasnej smrti sa ho ako sedemročného ujala nevlastná sestra z Milána. Tam prežil roky osamelosti, až kým nezačal študovať na Akadémii umenia v Brere.

V roku 1881 sa s družkou presťahoval z Milána do Brianze a tam si založil rodinu. V roku 1886 odišiel do Švajčiarska, kde ho náročný životný štýl a snaha držať krok s vyššou milánskou spoločnosťou, pripravili o všetky jeho úspory. V roku 1899 zomrel na zápal podbrušnice, náhle ako 41 ročný, počas práce na monumentálnom alpskom triptychu. Ten zostal čiastočne nedokončený.

Segantini zaznamenal svoj prvý umelecký úspech dielom Il Coro della Chiesa di Sant’Antonio Abate in Milano (Chórus v kostole sv. Antona Abate v Miláne, 1879), napriek tomu jeho umelecké hľadanie sa sústreďovalo na život na vidieku a lazoch, na život roľníkov a pastierov, na silné puto medzi ľuďmi a zvieratami.

V centre umelcovej pozornosti zároveň stojí alpská krajina, ktorá vďaka maliarovej precíznosti nadobúda symbolický ráz. Celou jeho tvorbou sa nesie hra so svetlom ako kľúč k odrývaniu maliarovho alegorického videnia sveta.

Segantiniho diela uchováva niekoľko významných svetových múzeí - Galéria moderného umenia v Ríme, J. Paul Getty Museum v Los Angeles, Galéria moderného umenia v Miláne, Múzeum umení v Budapešti, Národné múzeum západného umenia v Tokiu.

Život si dokážeme užiť len vtedy, ak vieme milovať, v útrobách každého kvalitného diela tkvie láska, napísal Giovanni Segantini v liste umelcovi, galeristovi a milánskemu historikovi umenia so zameraním na taliansky divizionizmus (1890).

Výstava sa koná v rámci festivalu Dolce Vitaj.

Pozrite si kompletný program Dolce Vitaj 2024.

Odporúčame

výstava

V oku búrky - Umenie secesie na Ukrajine

Výstava predstavuje približne 60 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu...Viac
21.6.2024 - 22.9.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
festival

Mesiac autorského čítania

Aj tento rok bude júl (a začiatok augusta) patriť Mesiacu autorského čítania. Čestným hosťom MAČ je tento rok Taiwan, a tak u nás...Viac
4.7.2024 - 3.8.2024 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!
divadlo

Špina

Špina je silným intímnym príbehom s prvkami balady a folklóru, no s poriadnou dávkou irónie a zručnej spoločenskej kritiky...Viac
Št 20.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!