výstava

Fellini a sladký život Talianska

Výstava filmových plagátov zo zbierky Enrica Minisiniho. V roku, v ktorom si pripomíname sté výročie narodenia Federica Felliniho, Taliansky kultúrny inštitút pripravil výstavu zostavenú z originálnych exponátov pochádzajúcich z Archívu Enrica Minisiniho z Cividale del Friuli. Výstavu obohatia svojimi dielami aj významní vizuálni umelci - legenda erotického komiksu Milo Manara a majster dekoláže Mimmo Rotella.
Táto akcia sa konala v minulosti

 

Vystavené filmové plagáty, letáky a fotosky prenesú návštevníka do mýtického sveta Sladkého života na Via Veneto v Ríme, paparazzov, časov ekonomického rozkvetu, Marcella Mastroianniho, Sofie Loren, Giulietty Masiny, Vittoria Gassmana, Nina Manfrediho a mnohých ďalších hviezd fimového plátna, ktoré žiarili v neopakovateľnom období, keď sa Taliansko snažilo zabudnúť na ničivé stopy vojny.

Spoločne s materiálmi z Felliniho filmov budú vystavené aj ďalšie, týkajúce sa obdobia, v ktorom veľký režisér z Rimini nakrúcal svoje majstrovské diela. Je zaujímavé vidieť paralelu s prácami Luchina Viscontiho, Dina Risiho, Vittoria De Sicu, Pier Paola Pasoliniho, Ettoreho Scolu, Maria Monicelliho, Marca Bellocchia a ďalších, ktorí písali dejiny talianskej kinematografie. Pohľad na vystavené exponáty vzbudzuje dojem krajiny, v ktorej ľudia majú chuť zabudnúť, zabávať sa, oddychovať, ale zároveň sa v časoch ekonomického boomu začínajú vynárať otázky a pochybnosti, ktoré v roku 1968 vedú k protestom.

Na viacerých plagátoch sa objavuje herec Alberto Sordi, narodený päť mesiacov po Fellinim, ktorý stelesňuje všetky typické znaky bežného Taliana.

Je to práve Fellini, ktorému vďačí Taliansko za to, že sa pre celý svet stalo symbolom Sladkého života. Iba máloktorým umelcom sa podarilo zobraziť celý príbeh krajiny tak, ako jemu. Dokázal vytvoriť ucelený imaginárny svet, ktorý rozprával príbeh jeho generácie, a zároveň aj predvídať budúce udalosti.

Fellini so svojim filmami ukázal, ako prostredníctvom cesty časom do minulosti možno pochopiť prítomnosť. Jeho dedičstvo je v umeleckom a kreatívnom svete živé dodnes.

Taliansky kresliar a ilustrátor Milo Manara je považovaný za legendu erotického komiksu. Je autorom plagátov k posledným dvom Felliniho filmom - Interview a Hlas mesiaca. Pre Manaru bol Fellini pretrvávajúcim zdrojom inšpirácie, vracal sa k jeho filmom a témam, aby ich ponúkol v novej podobe, cez vlastný umelecký pohľad a kresliarske majstrovstvo. 18 kresieb zachytávajúcich výjavy z Felliniho filmov a podpísaných samotným autorom je súčasťou tejto výstavy.

Mimmo Rotella a Federico Fellini sú narodení s odstupom jedného roku.  Ich diela majú veľa spoločného, a tak sa prirodzene objavujú iniciatívy spájajúce tieto slávne mená. Rotella venoval režisérovi z Rimini okrem iného aj cyklus diel s názvom  Felliniana. 

V tejto súvislosti môžeme s láskavým dovolením galérie Frittelli arte contemporanea z Florencie obdivovať tri krásne dekoláže na plátne dokazujúce spriaznenosť dvoch majstrov aj na tejto výstave.

Archív Enrica Minisiniho obsahuje desiatky tisíc originálnych propagačných materiálov talianskeho filmu 50.tych, 60.tych a 70.tych rokov. Dlhodobo spolupracuje s inštitúciami a múzeami a organizuje rôzne podujatia, ako napr. expozícia v Miláne na Expo 2015.

Odporúčame

výstava

Jana Farmanová ‐ Čas na ženský svet

12.11.2024 - 16.2.2025 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
výstava

Hana

Výstava mapuje tvorbu a pôsobenie Hany Gregorovej - spisovateľky, intelektuálky, (prvej slovenskej) feministky, aktivistky,...Viac
22.11.2024 - 31.8.2025 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
divadlo

Spasiteľ z Dolných honov

Nová inscenácia divadla DPOH vykresľuje prostredníctvom svojich postáv situáciu, v ktorej sme sa ako ľudstvo ocitli. V klientskom...Viac
18.12.2024 - 8.1.2025 / DPOH
odporúčame!