výstava

Erik Binder: Z plota sveta

Výstava „Z plota sveta“ predstavuje ostatné dva roky tvorby Erika Bindera a už samotná inštalácia potvrdí, že Binder nemá rád stereotyp. 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.04.2021 15:00, Ut

Galéria White & Weiss predstavuje najnovšiu tvorbu Erika Bindera, výtvarníka, pri ktorom musíme s istým zadosťučinením konštatovať, že dielo a autor sú neoddeliteľné nádoby.

Výstava „Z plota sveta“ predstavuje ostatné 2 roky jeho tvorby a už samotná inštalácia potvrdí, že Binder nemá rád stereotyp. Diela pracujú s priestorom, visia zo stropu, lemujú rohy, križujú sa, svietia, musíme ich obchádzať a komunikovať s nimi. Iste, nie je to žiadne nóvum, ale skôr potvrdenie toho, čo je o Binderovi a jeho tvorbe už známe.

Erik Binder je plodom autorského prístupu, ktorý sám vytvára. Kto pozná jeho život a pozná spôsob akým žije, musí sa prirodzene pozastaviť nad dvoma krajnými mantinelmi, medzi ktorými je imanentne prítomný. Tým prvým je až renesančná tvorivosť, s ktorou dadaisticky hravo preskakuje od maľby k objektom, inštaláciám, k hudbe, básňam či krátkym až surrealistickým slovným hračkám. A na druhej strane Erikovho tvorivého života je zdanlivo asketické bývanie vo výmenníkovej stanici, ktoré je bohaté na prežívanie a umožňuje mu plne sa sústrediť len a len na umenie a nerozptyľovať sa svetskými starosťami.  

Názov výstavy „Z plota sveta“,  jedna z mnohých autorových slovných hračiek, len dotvára jeho hravý farebný dadaistický svet. Pavol Weiss o Erikovi Binderovi hovorí: „To, čo je Binderovi najviac prirodzené, je sloboda. Sloboda tvorby, sloboda žitia. My ostatní o nej rozprávame, bojujeme za ňu, či už naozaj alebo len na povrchu, no pritom nás zväzujú konvencie. Erik si slobodu užíva. A túto bezstarostnosť nám potom predkladá na táckach fantázie, hravosti, absurdity vo svojom umení, aby ho vzápätí sám negoval a posúval. Pozerať sa na svet očami Erika Bindera znamená sa nikdy nenudiť.“

Erik Binder sa narodil v roku 1974 v Hnúšti-Likier. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri profesora Jozefa Jankoviča, profesora Daniela Fischera a na Akadémii výtvarných umení v Prahe u docenta Vladimíra Kokoliu. Od roku 2000 mal 45 samostatných výstav na Slovensku, v Čechách, Srbsku, Holandsku, Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Nemecku a v USA a ďalšie desiatky skupinových výstav. Aktuálne prezentuje svoju tvorbu aj na samostatnej výstave v Slovenskej národnej galérii.

Odporúčame

koncert

Explore: Sturle Dagsland (NO) + Siksa (PL)

Št 2.2.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

So 18.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
koncert

Matt Storm (CAN) + Genius Locci

So 4.2.2023 / Pink Whale
odporúčame!
divadlo

Nič sa nestalo

So 18.2.2023 / Ticho a spol.
odporúčame!