výstava

Denisa Slavkovská - Synthesize me

Výstava Denisy Slavkovskej prezentuje jej najnovšiu maliarsku tvorbu, v ktorej sa ponára hlbšie do problematiky tela a telesnosti.

 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
06.08.2022 17:00, So

Postupuje pritom od veľkých antropomorfných celkov k ich abstrahovaniu, rozkladaniu a novému zlúčeniu. Anatomickú presnosť detailov do istej
miery v tejto sérii nahrádza idealizáciou.

Vyhladzovanie štruktúr má za následok zjednotenie a zrovnoprávnenie rozličných častí, spôsobuje však aj isté zneistenie a príťažlivosť miesiacu sa s bizarnosťou, ktoré v
sebe nesie toto zmätenie organických foriem.

Konkrétne telesné prvky sa rozpúšťajú a prelínajú v tušených hmotách a tvaroch, ktoré si s telom asociujeme, ktoré sú nám známe z blízkeho (seba)pozorovania, ale i s vnútornými časťami tela. Tie sú väčšinou skryté nášmu oku, hoci sú integrálnou súčasťou nášho ja, vitálne, živé a prežívané a predsa vzdialené a takmer neznáme.

Pokožka rôznych odtieňov, obliny, záhyby, kosti či vnútorné orgány sa spájajú do spoločného celku a ukazujú pohľad na niečo tak zdanlivo banálne ako telo v novom svetle.
Človek sa v ňom nestráca, ale prepája a dalo by sa povedať, že i nanovo objavuje.

Zhumanizuj ma.
Zhypnotizuj ma.
Syntetizuj ma.

Jana Babušiaková, kurátorka

Denisa Slavkovská (1994 ) je maliarka s interdisciplinárnymi presahmi, ako je grafika, objekt či inštalácia. Vo svojej tvorbe kontempluje medzi
témami pamäť priestoru a fenomén bytia. Bakalárske štúdium ukončila na TU v Košiciach v ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením prof.PhDr. Petra Rónaia, akad.mal. Používa minimalistický jazyk, symboly a uvažuje vo vrstvách a líniách.
Počas svojho štúdia absolvovala rôzne stáže a rezidencie.V dielach, ktoré vytvorila na VŠVU na katedre maľby sa sústreďuje viac na človeka, ako bytosť a jeho mentálny stav.

V najnovšej tvorbe posúva možnosti tejto témy a priznáva fascináciu ľudským telom, tvarom a farbou.
Bola finalistkou ceny VUB maľba roka 2021 a dostala sa na longlist medzinárodného ocenenia Strabag Artaward International 2022.
Vystavovala v zahraničí ako napríklad v Berlíne ,
Kyjeve , Viedni a Ústí nad Labem.

Výstava sa koná v Blu Gallery, Modra, Štúrova 93 

 

Odporúčame

výstava

Ka Tekla, František a Marko Blažovci - Louvre Trnava Košice

Blažovci. Košická vetva umeleckej dynastie Blažovcov, otec, mama a syn, vystavujú v Galérii 19 sériu obrazov z posledného obdobia...Viac
18.11.2022 - 22.12.2022 / Galéria 19
odporúčame!
iná akcia

Čítanie na zastávke

9.12.2022 - 16.12.2022 / Mestská knižnica v Bratislave – Galéria Artotéka
odporúčame!
vážna hudba

Novoročný koncert

Po 2.1.2023 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Debris Company: Glitch

St 7.12.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!