výstava

Cez vesmír hľadíme na seba

Keď som pripravoval túto výstavu, dlho som mal len pracovný názov – Vesmír. „To musíš nejako vylepšiť,“povedal mi Rudo Sikora a poslal mi 54 návrhov, ktoré prinášame v sprievodnom katalógu.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
28.06.2022 17:00, Ut

Dopadlo to však inak. Mohlo to byť asi tak pred 50 rokmi, keď som bol ako malý chlapec s rodičmi v ateliéri Václava Kautmana, o ktorom som potom asi o osem rokov písal aj svoju diplomovú prácu, a on rozprával tento vtip: Stretnú sa dvaja priatelia a jeden z nich má po všetkých stránkach úžasnú manželku. Ako si ju našiel? No, povedal som si, že dobrá gazdiná musí za pierkom aj plot preskočiť. Tak som dal za plot pierko a čakal som. Prešla prvá, druhá, tretia, štvrtá a až piata preskočila. No a toto je tá piata? Nie, toto je tá siedma.

Ospravedlňujem sa, milý pán profesor, ale ja som si nakoniec vybral návrh č. 55 – Cez vesmír hľadíme naseba – názov skvelého textu o vesmíre, ktorý pre tento katalóg napísal Samuel Kováčik.

Chvíľu som sa pohrával aj s myšlienkou urobiť menší exkurz do dejín a predstaviť i tvorbu nežijúcich umelcov, ktorí sa dlhodobo (najmä Stano Filko, Július Koller) alebo sporadicky (Juraj Meliš, Marián Mudroch, Michal Kern atď.) zaoberali tematikou vesmíru. 

Napokon som sa vrátil k pôvodnej myšlienke, a to predstaviť v širšom rozsahu tvorbu súčasných autorov rôznych generácií, ktorí sa téme venujú buď systematicky, alebo aspoň vytvorili rozsiahle cykly s tematikou vesmíru. 

Rudo Sikora, Alex Mlynárčik, Ján Zoričák a Sveťo Ilavský sú autori, s ktorými sa poznám desaťročia, písal som o nich, robil som s nimi viaceré výstavné projekty. K nim som prizval ešte Táňu Hojčovú, ktorej fotografickú tvorbu už dlhšie poznám, ale ešte sme spolu priamo nespolupracovali. Verím, že po výstavách v  Galérii Slovenského rozhlasu Ľudské bytosti, Sedem hlavných hriechov/Sedem cností zaujme aj výstava Cez vesmír hľadíme na seba a bude pútavým putovaním nesmiernym vesmírom a nekonečným ľudským duchom.

Ivan Jančár

Vystavujúci autori: Táňa Hojčová, Svetozár Ilavský, Alex Mlynárčik, Rudolf Sikora, Ján Zoričák
Kurátor: Ivan Jančár
Vernisáž výstavy: 28. 6 . o 17
Trvanie výstavy: 29. 6. – 9. 9. 2022 / Otvorené: Po – Ut: 12 – 17 / Str: 13 – 18 / Št- Pi: 12 – 17

Komentované prehliadky a workshopy pre rodiny, školy, záujmové skupiny a dospelých je možné si dohodnúťna adrese: galeria@rtvs.sk, +421 2 3250 5751


Odporúčame

výstava

Ľudstvo

25.9.2022 - 31.10.2022 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
Št 6.10.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Alica Minar & col.: Devourer

Ut 25.10.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Trammed

So 5.11.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!