výstava

Čatre na odpuste

Názov „Čatre (šiatre) na odpuste” vychádza z kresťanskej tradície a ľudovej kultúry, kde je sviatosť odpustu jednou z najdôležitejších slávností roka. Spája sa nielen s božou blahosklonnosťou, ale aj gýčom - šiatre ponúkajú rozličný tovar od balónikov až po turecký med.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
06.10.2023 19:00, Pi

Motív odpustu v zmysle dedinskej oslavy je využitý ako nostalgický prvok, ku ktorému sa obaja vzťahujú, gýč je zároveň významným funkčným prvkom v ich jednotlivej tvorbe.

Linda Olejárová presúva hranice svojej hororovej estetiky z béčkových filmov do rurálneho prostredia, stále sa však drží desivo-ironizujúceho prístupu. Ukazuje ponurú a úpadkovú stránku dediny a zacykleného spôsobu života. Miroslav Klimek naďalej pracuje s prvkami svojej doterajšej tvorby, ktorú v minulosti nazval ako „ironický gay socializmus”. Využíva socialistickú estetiku a aktualizuje ju cez prvky popkultúry a popartu, najmä cez ikonické zobrazenie Madonny.

Vystavujúci Linda Olejárová a Miroslav Klimek patria k najmladšej generácii slovenského maliarstva. Linda Olejárová (1998) a Miroslav Klimek (2000) aktuálne študujú maľbu na bakalárskom stupni VŠVU. V pripravovanej výstave reflektujú svoj pôvod z rurálneho východu.

Kurátorka: Zuzana Goleinová

Vstup voľný

Odporúčame

iná akcia

Bratislavské mineralogické dni

9.3.2024 - 19.10.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
film

Tizian - ríša farieb

Ut 27.2.2024 / Kino Mier Modra
odporúčame!
koncert

Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky: koncert a krst EP vinylu

Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky vydali nedávno spoločné EP, ktorého fyzickú podobu - vinyl - uvedú do života práve na...Viac
So 2.3.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
koncert

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a...Viac
25.4.2024 - 27.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!