výstava
iná akcia

Božena Němcová: osobnosť – dielo - mýtus

Výstava konfrontuje dielo a životné reálie Boženy Němcovej s mýtom, ktorý sa začal utvárať už počas jej života. Pozornosť súčasne zameriava na presahy Němcovej rozprávok do ďalších umení a osudom Babičky, jednej z medzinárodne najznámejších českých kníh v prekladoch do cudzích jazykov.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Osud českej spisovateľky Boženy Němcovej (4. 2. 1820 – 21. 1. 1862) sa stal mnohokrát predmetom dramatického spracovania, naposledy v televíznom seriáli Božena (2021). Ponúka zdanlivo dôverne známa autorka, medziiným zberateľka slovenských rozprávok, i nové čitateľské príležitosti?

Napriek neutíchajúcej pozornosti, ktorú venovali Božene Němcovej a jej dielu nasledujúce generácie, napriek spracovaniu jej životných a literárnych osudov mnohými spôsobmi zostáva jej život a dielo i dnes predmetom výkladov. Jedinú odpoveď neponúka ani tak často opakovaná otázka: Prečo by mal dnešný človek čítať Babičku? O jediný možný výklad neusiluje ani táto výstava. Za cieľ si naopak kladie priblížiť nový zážitok s dielom Boženy Němcovej, upozorniť na množstvo predstáv, ktoré sa v priebehu dvoch storočí s ňou spojili, ako aj na faktory, z ktorých tieto predstavy vychádzali. Konfrontuje dielo a životné reálie Boženy Němcovej s mýtom, ktorý sa začal utvárať už počas jej života.

Usporiadatelia:
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v.v.i.
Památník národního písemnictví
Ústav pro jazyk český AV ČR, v.v.i.
Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK

Vstup voľný


 

Odporúčame

film

Gauguin

Film Edouarda Deluca je výpravnou, pritom však meditatívnou sondou do duše vášnivého a problematického génia. Jednoznačne v nej...Viac
St 19.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
film

Daaaaaalí!

Filmový portrét Salvadora Dalího, hravý a neuchopiteľný ako samotný excentrický umelec.Viac
Cinema City Eurovea / Kino Lumière / Artkino Za zrkadlom / Kino Film Europe / Kino Mladosť
odporúčame!
festival

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!
koncert

Spomienka na Deža

Festival umenia v parku na Fedákovej, venovaný Dežovi Ursinymu, slovenskému hudobníkovi, dramaturgovi, umelcovi a Dúbravčanovi...Viac
So 7.9.2024 / Park na Fedákovej, Dúbravka
odporúčame!