výstava

Alice Nikitinová: Tetris

Bratislavská galéria Hit v spolupráci s pražskou etc.galériou predstaví tvorbu českej umelkyne Alice Nikitinovej. Názov výstavy odkazuje k jej formálnym a obsahovým motívom.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
05.09.2012 19:00, St

Naznačuje sa tu, že akokoľvek je tvorba autorky pripútaná k tradícii(mo­dernizmu a avantgárd), vzťahuje sa k súčasnosti. Hrať tetris znamená „strácať čas“ aktivitou vopred odsúdenou k neúspechu. Jedná sa o skladanie príbuzných vlastností a znakov s vidinou, že ak ich dáme k sebe, pocit dobre vykonanej práce zakryje skutočnosť, že v budúcom čase sa všetko znovu zopakuje, len v inej variácii.

Rýdzo modernistická záľuba v negativite a obsahovej redukcii si nakoniec dobre rozumie s prihlúplou vyprázdnenosťou vlastnej súčasnému spôsobu života, v ktorej však umelkyńa hľadá metafory vyjadrujúce hlbšiu podstatu umenia. Oslava banality kulminuje v dvojznačnej óde na autistické kratochvíle, ktorými moderní ľudia trávia svoj čas.

Alica Nikitinová patrí k najvýraznejším maliarkam českej výtvarnej scény a to preto, že vo svojom diele dlhodobo a konzistentne vyzdvihuje a skúma banalitu a najmalichernejšiu všednosť v jej najrôznejších podobách. Jej rukopis základných farieb a geometrických tvarov vyjavuje a oslavuje estetiku podružnosti.

Na obrazoch Alice Nikitinovej, s iróniou jej vlastnou nájdeme najrôznejšie domáce potreby, obaly od pet fliaš a banánové krabice ,ktoré vypĺňajú plochu a svojou výraznou farebnosťou pútajú pozornosť. Medzi obľúbené motívy patria tiež prázdne listy stránok, nepopísané knihy a miesta, ktoré ostali po vytrhnutí papieru. Naznačujú, že istá negativita, témy chýbania a bezobsažnosti, hrajú v jej diele svoju ústrednú rolu.

Odporúčame

koncert

Katarzia

Št 4.4.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
film

Tizian - ríša farieb

Ut 27.2.2024 / Kino Mier Modra
odporúčame!
koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia...Viac
Št 16.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
film

Bastard

Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s fenomenálnym Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe...Viac
Cinema City Eurovea / Kino Film Europe / Kino Lumière
odporúčame!