výstava

Adela Režná: Ilustrácie

Aktuálnym projektom Adely Režnej a Daniela Rušara (autor textu) je detská kniha Strakáč a Tioni. Príbeh je o malom chlapcovi, ktorý zistí, že má po celom tele biele škvrny (kožné ochorenie vitiligo – strata pigmentu).
Ide o netradičnú provokatívnu tému na zdieľanie zážitkov medzi rodičom a dieťaťom a zároveň na podporu ochorení kože a inakosti.

30.04.2019, Ut - 30.06.2019, Ne

Adela Režná je čerstvá absolventka Ateliéru ilustrácie (prof. Dušan Kállay) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. 

Jej tvorba je predovšetkým zameraná na ilustráciu pre deti, napríklad v knihách Marínka Somarinka (2014), Things Not Seen by Naked Eye (2016), Denník Majky z Majáka (2017), Stratený zajko v Paríži (2017), Na výlete (2018). V roku 2018 jej vyšiel autorský debut Cukrové topánky. Jej tvorbu môžeme nájsť aj v iných zaujímavých projektoch, ako sú In_akosti slovenské (bedeker pre cudzincov), Bratislava v sto slovách, An Athlete’s Training Diary (magazín o športe), Omaľovánka 2.0. Pravidelne spolupracuje s organizáciou Čierne Diery, so štúdiom Egreš, či s komerčnými firmami, ako je napríklad Slovenská sporiteľňa. Navrhla ilustrácie do interiéru klziska v Kuvajte, každoročne sa zapája do komiksového zborníka Pomimo a jej ilustrácie môžete nájsť aj v detskom časopise Slniečko, či v Bubline. V roku 2015 absolvovala študijnú stáž na Plymouthskej univerzite v Anglicku a zúčastnila sa na viacerých kolektívnych výstavách. Pravidelne pripravuje workshopy pre deti. V súčasnosti pracuje na viacerých nových knihách a na kampani pre slovenský lovebrand Horalky. 

Aktuálnym projektom Adely Režnej a Daniela Rušara (autor textu) je detská kniha Strakáč a Tioni. Príbeh je o malom chlapcovi, ktorý zistí, že má po celom tele biele škvrny (kožné ochorenie vitiligo – strata pigmentu).
Ide o netradičnú provokatívnu tému na zdieľanie zážitkov medzi rodičom a dieťaťom a zároveň na podporu ochorení kože a inakosti.

Cieľom je nájdenie sily v smiechu a nadhľade v ťažkej situácii. Smiech prináša úľavu a znižuje vnútorné napätie, na čo dospelí často zabúdajú a snažia sa riešiť všetko ráciom. Zároveň je to silný nástroj na získanie kamarátov. Prijatie vlastného obrazu je jedným z najefektívnejších spôsobov dosiahnutia sebaúcty a sebavedomia. Kniha ukazuje deťom, ako sa môže nevýhoda zmeniť na výhodu (slabá stránka na silnú).

Je to prvá detská kniha o vitiligu na Slovensku i v Čechách. Kniha vyjde v júni v slovenskom aj v českom preklade vo vydavateľstvách Slniečkovo a Albatros.

Ján Jožiov

Biografia

Narodila sa 3. júna 1992 na Myjave. V rokoch 2007 – 2011 študovala na strednej umeleckej škole v Trenčíne, neskôr na vyššej odbornej škole v Prahe. Adela Režná je čerstvá absolventka Ateliéru ilustrácie (prof. Dušan Kállay) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia absolvovala polročnú študijnú stáž na Plymouth University v Anglicku. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave. 
Napriek mladému veku získala viacero významných ocenení, absolvovala mnohé kolektívne aj samostatné výstavy. Pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ako asistentka v Ateliéri ilustrácie. V autorkinej tvorbe dominuje detská ilustrácia publikovaná v knihách alebo detských časopisoch.

Odporúčame

iná akcia

Jar plná zážitkov na zámku Schlosshof

Prijmite pozvanie na jarný výlet do zámku Schoss Hof, ktorý je skutočným skvostom Dolného Rakúska. Len niekoľko kilometrov od...Viac
30.5.2019 - 2.6.2019 / Schloss Hof
odporúčame!
festival

Noc literatúry Bratislava 2019

Séria večerných čítaní z kníh súčasných európskych autorov sa bude odohrávať na netradičných miestach v Bratislave. Ukážky z kníh...Viac
St 22.5.2019 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Red Cat Romantique

Noc pre všetkých, čo nezanevreli na lásku! Kabaretná séria čítanej ľúbostnej poézie, elegantne dávkovanej nahoty a erotiky v...Viac
25.5.2019 - 15.6.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
film

Ja, Daniel Blake

Sociálne apelatívny a v súčasnosti až nepríjemne aktuálny film rozpráva príbeh päťdesiatnika Daniela z Newcastlu, ktorý sa po...Viac
Št 23.5.2019 / Kino Lumière
odporúčame!