výstava

7 hlavných hriechov/ 7 cností

Vystavujúci autori a autorky: Andrej Dúbravský, Dušan Kállay, Milan Lukáč, Marek Ormandík, Dorota Sadovská, Stanislav Stankoci, Kamila Štanclová, Teodor Tekel. Kurátor: Ivan Jančár
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
26.04.2022 17:00, Ut

K účasti na projekte Sedem smrteľných hriechov/Sedem cností som oslovil symbolicky siedmich slovenských výtvarníkov. Zaujímali ma ich reakcie, interpretácie, stanoviská, pohľady, výtvarné riešenia na danú tému.

Nebolo to jednoduché zadanie, na podobné v takomto rozsahu v tejto téme si v našom dejepise umenia ani nespomínam. Dušan Kállay mal lepty s touto témou realizované už v roku 2008, ale všetci ostatní vytvorili diela špeciálne pre tento projekt. Výsledky ich práce môžete posúdiť sami. S viacerými umelcami som niektoré problémy a prístupy k téme konzultoval priebežne, stretávali sme sa aj osobne. Som veľmi rád, že všetci zadanie splnili, a teším sa, že pri tejto príležitosti vznikli nové ojedinelé diela. Na výstavu sme zaradili aj diela už nežijúceho teológa a výtvarníka Teodora Tekela, Jeho diela budú svojou duchovnosťou určite jej obohatením a prepojením na umenie minulosti.

Podľa rímskokatolíckej tradície je sedem hlavných hriechov zväčša pôvodcom ďalších hriechov. Pojmom hlavný hriech sa nemyslí ten, ktorý je pred Bohom najvážnejší, najťažší či „najsmrteľnejší“, ale hriech, ktorý vychádza z hlavy (lat. caput), preto sa v iných jazykoch hlavným hriechom hovorí aj kapitálne.

Zoznam siedmich hlavných hriechov prvýkrát zostavil pápež Gregor I. Veľký okolo roku 600 v diele Morálny komentár k Jóbovi. Sedem smrteľných hriechov bolo ustanovených až na Štvrtom lateránskom koncile v Ríme v roku 1215. Aj keď sa nedá poprieť, že ide o hriechy, v Biblii sa o nich ako o „siedmich smrteľných hriechoch“ nikde nehovorí.

V histórii umenia bolo sedem hlavných hriechov častou témou, či už v literatúre, výtvarnom umení, dizajne alebo filme. Spomeňme aspoň niektoré výnimočné výtvarné diela s týmto námetom. Na začiatku 14. storočia namaľoval Giotto di Bondone v kaplnke Scrovegniovcov v Padove sériu fascinujúcich zobrazení siedmich smrteľných hriechov – nespravodlivosti, nestálosti, hnevu, hlúposti, nevery, zúfalstva, žiarlivosti – a siedmich cností – spravodlivosti, mravnej sily, miernosti a rozvážnosti, čo sú štyri základné ľudské cnosti, a viery, nádeje
a lásky, čo sú tri božské cnosti.

Azda najznámejší je obraz siedmich hriechov od Hieronyma Boscha presýtený mystikou. Rovnako ako Dante Alighieri vo svojej Božskej komédii zostúpil do pekla a do očistca, tak aj Bosch na svojich plátnach obnovil ľudské hriechy podľa náboženských kánonov svojej doby. Z ďalších spomeňme diela ako Desidia/Lenivosť (drevoryt z cyklu Sedem smrteľných hriechov, 1558) či Tabuľa smrteľných hriechov (1500 – 1516) od Pietera Bruegela st., návrh na gobelín Sedem smrteľných hriechov od Pietera Coeckeho van Aelsta či Zhromaždenie monštier siedmich smrteľných hriechov pred krčmou (grisaille, 1653) od Cornelisa Saftlevena.

Na Slovensku nájdeme krásnu ukážku v severnej bočnej lodi farského Kostola sv. Jakuba v Levoči, kde sa nachádzajú alegorické obrazy Siedmich skutkov milosrdenstva a Siedmich smrteľných hriechov.

Ivan Jančár

Otvorené: Po – Ut: 12 – 17 / Str: 13 – 18 / Št- Pi: 12 – 17

Odporúčame

koncert

Trammed

So 5.11.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
výstava

Božena Plocháňová — Úplné poľudštenie opice

29.4.2022 - 14.7.2022 / TOTO! je galéria
odporúčame!
letný festival

Sziget 2022

10.8.2022 - 15.8.2022 / Óbudai-sziget, Budapest
odporúčame!
vážna hudba

The Saxophone Connections: Leila Akhmetova (KZ), Ken-Wassim Ubukata (FR) & Ladislav Fančovič

Ne 17.7.2022 / záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská
odporúčame!