Dielo vychádza z pôvodnej Glassovej hudby k rovnomennému filmu Paula Schradera Mishima: A Life in Four Chapters z roku 1985 o osude jedného z najvýznamnejších japonských spisovateľov Jukia Mišimu (1925–1970). Hoci Glassova hudba nie je tradične japonská, jej minimalistické výrazové prostriedky umocňujú témy Mišimovej literárnej estetiky. Tie sa koncentrujú najmä na kontrastné spojenie večných umeleckých kategórií, akými sú krása alebo smrť, ale aj na špecifické Mišimovo nadšenie pre samurajskú filozofiu. "Mishima Concerto" v úprave Michaela Riesmana zaznie v Bratislave v podaní výnimočnej japonskej klaviristky Maki Namekawa, ktorej Glass dielo venoval.
„Keď som sa pripravovala na premiéru Mishima Concerto, Philip mi povedal, že počas komponovania pôvodnej filmovej hudby dôkladne skúmal dostupnú literatúru a životopisy Jukia Mišimu. Ako výnimočný pozorovateľ ľudí má Philip vždy fascinujúco presné postrehy. Svoje názory vyjadruje v niekoľkých jednoduchých vetách, zameriava sa len na podstatné veci, bez emócií - a len zriedka s negatívnym podtónom. Hudba, ktorú skomponoval k filmu Mishima, odráža túto stránku jeho osobnosti. Hudba tu nesprevádza filmové dianie ani ho priamo neopisuje - skôr predstavuje istý druh reflexie toho, ako Philip vníma osobnosť Jukia Mišimu: jeho najvnútornejšie myšlienky a úzkosť, ktorá sprevádzala koniec určitého obdobia jeho života. Záverečná skladba pôvodného soundtracku k filmu s názvom Closing nám akoby naznačovala, že koniec tohto života je začiatkom ďalšieho - nie smutným záverom, ale presvedčením, že veci budú vždy pokračovať. Hudba Philipa Glassa toto presvedčenie potvrdzuje,“ vysvetlila Maki Namekawa.
Orchester Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Dennis Russell Daviesa v rámci večera predstaví aj jedinú symfóniu rakúsko-amerického autora, mimochodom rodáka z Brna, Ericha Wolfganga Korngolda – monumentálnu Symfóniu in Fis, op. 40.
„Philip Glass a Erich Korngold – dvaja skladatelia, ktorých delí viac než jedna generácia, no spája ich spoločná láska a hlboké porozumenie svetu divadla a opery. Obaja dokázali využiť finančné a technické možnosti Hollywoodu na obohatenie svojej tvorby bez toho, aby akokoľvek obetovali umeleckú integritu. Korngoldova komplexná a majstrovská symfónia mala slúžiť ako vizitka ohlasujúca jeho návrat na európsku koncertnú a divadelnú scénu po rokoch v exile, kam utiekol pred nacistickým terorom. Išlo o hlboko osobné a dramatické gesto, ktoré však spočiatku takmer úplne zlyhalo. Až v posledných rokoch si toto výnimočné dielo vydobylo svoje miesto v koncertnom repertoári,“ doplnil Dennis Russell Davies. Orchester Filharmonie Brno sa pod jeho taktovkou na festivale VIva Musica! predstavil aj v roku 2022 – spolu s legendárnou Laurie Anderson.
Účinkujúci:
Maki Namekawa / klavír
Filharmonie Brno
Dennis Russell Davies / dirigent
Program:
Philip Glass (*1937) / upr. Michael Riesman (*1943)
Mishima Concerto pre klavír a orchester
Erich Wolfgang Korngold (1897–1957)
Symfónia in Fis, op. 40
Vstupné: predpredaj od 35€
Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2025. Pozrite si kompletný program.