vážna hudba

Viva Musica! Gidon Kremer & Kremerata Baltica - vypredané

Jeden z najslávnejších svetových huslistov súčasnosti, ikona sólovej aj komornej hudby, ktorý pre súčasnú husľovú tvorbu urobil azda viac ako ktokoľvek iný, človek s pohnutým osudom a úžasnou hudobnou kariérou.
Táto akcia sa konala v minulosti

Lotyšský huslista Gidon Kremer príde do Bratislavy so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby mimoriadnou hudobnou lahôdkou.

V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester, ktorého jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom „Métamorphoses nocturnes“ (v úprave pre sláčikový orchester), skladba napísaná v roku 1954, plná zemitej zvukovosti a dramatickosti.

Druhá polovica koncertu prinesie sériu kompozícií rôznych autorov a autoriek (Raminta Šerkšnytė, Georgijs Osokins, Victor Kissine, Alexander Raskatov a Leonid Desjatnikov) s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta), ktoré vznikli pri príležitosti 25. výročia založenia súboru Kremerata Baltica (zal. v roku 1997) priamo na objednávku Gidona Kremera. Vznik diela inšpiroval rovnomenný Schubertov piesňový cyklus a výsledný opus je zaujímavou mozaikou kratších skladieb vystavaných na kontraste novej zvukovosti a objavnosti „inej“ Zimnej cesty, ktoré sú prerušované fragmentmi zo Schubertovho diela Päť menuetov a šesť trií D.89 v úprave pre sláčikový orchester.

Gidon Kremer / husle
Georgijs Osokins / klavír
Kremerata Baltica

Vstupné: predpredaj 25€ / 29€

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2023. Pozrite si kompletný program.