vážna hudba

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor

Koncertným uvedením opery Jolanta sa Bratislavské hudobné slávnosti vracajú k prerušenej tradícii uvádzania operných opusov spred niekoľkých rokov, ktorých protagonistkou bola Edita Gruberová.
Táto akcia sa konala v minulosti

Jednodejstvová opera Jolanta je posledným dramatickým dielom Piotra Iľjiča Čajkovského. Libreto k príbehu o nevidiacej princeznej Jolante, ktorú uzdraví láska, napísal skladateľov brat Modest. Pôvodný námet by sme mohli hľadať v diele Hansa Christiana Andersena. Dej sa odohráva v polovici 15. storočia na juhu Francúzska, v Provence. Základom príbehu sú historické postavy: princezná Jolanta Lotrinská (1428 – 1483), dcéra kráľa Reného I. z Anjou a Izabely Lotrinskej. Romantickým prvkom drámy je slepota princeznej, ktorá však nie je historicky potvrdená.

Opera mala premiéru 6. 12. 1892 v Mariinskom divadle v Petrohrade, na želanie skladateľa spolu s baletom Luskáčik. O rok neskôr uviedli Jolantu v Hamburgu a v roku 1900 vo Viedni. Obidve tieto predstavenia dirigoval Gustav Mahler. O dielo je v poslednom období záujem operných scén: napríklad v roku 2015 uviedli Jolantu spolu s Bartókovou operou Modrofúz v Metropolitnej opere v New Yorku.

Slovenský filharmonický zbor bol minulý rok súčasťou špičkového naštudovania diela s Berlínskymi filharmonikmi na festivale v nemeckom Baden-Badene, za čo získal prestížnu cenu Oper! Awards ako najlepší európsky zbor roka.

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Daniel Raiskin – dirigent
Jan Rozehnal – zbormajster
sólisti: Evelina Dobračeva, Dmytro Popov, Peter Mikuláš, Vladimír Chmelo, Terézia Kružliaková a ďalší

Program:
Piotr Iľjič Čajkovskij – Jolanta, koncertné uvedenie opery

Vstupné: 35€ / 30€ / 25€

Koncert je súčasťou Bratislavských hudobných slávností 2023. Pozrite si program celého festivalu.