vážna hudba

Slovenská filharmónia + Juraj Čižmarovič - Mozart, Say, Bartók

Husľový virtuóz Juraj Čižmarovič uvedie v Slovenskej filharmónii dielo Fazıla Saya a vystaví svoje výtvarné diela. Slovenskú filharmóniu povedie dirigent Erik Nielsen.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Na symfonickej dvojici májových koncertov, vo štvrtok a piatok 9. a 10. mája privítame v Slovenskej filharmónii dvoch významných umelcov – slovenského husľového virtuóza Juraja Čižmaroviča, pôsobiaceho v Nemecku a po prvýkrát amerického dirigenta Erika Nielsena, ktorý zastáva post šéfdirigenta Symfonického orchestra Bilbao.

Návštevníkov koncertov Slovenská filharmónia pozýva aj na výstavu výtvarných diel Juraja Čižmaroviča, ktorú môžu navštíviť vo Filharmonickom klube do konca 75. sezóny SF. 

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Erik Nielsen dirigent
Jan Rozehnal zbormajster
Juraj Čižmarovič husle

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Únos zo serailu, predohra k opere, KV 384
Fazıl Say: Koncert pre husle a orchester 1001 nocí v háreme, op. 25
Béla Bartók: Zázračný mandarín, baletná pantomíma, op. 19 Sz. 73

Program večerov otvorí predohra k opere Únos zo serailu, KV 384 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú vystrieda Koncert pre husle a orchester 1001 nocí v háreme, op. 25 súčasného istambulského klaviristu a skladateľa Fazıla Saya (1970).

V svetovej premiére zaznelo dielo rodáka z Ankary v roku 2008 v interpretácii Patrície Kopatchinskej v Luzerne. V Sayových kompozíciách sa spájajú  klasické, jazzové a orientálne vplyvy a v obsadení orchestra využíva orientálne hudobné nástroje.

V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie zaznie skladateľov koncert v interpretácii Juraja Čižmaroviča, ktorý pôsobí od roku 1990 v Nemecku, kde sa stal koncertným majstrom viacerých orchestrov (Gürzenich Orchester, WDR Rundfunkorchester v Kolíne nad Rýnom, festival Richarda Wagnera v Bayreuthe).                

V Nemecku sa presadil aj ako dirigent a organizátor hudobného života. V posledných rokoch zrealizoval ako huslista a dirigent množstvo nahrávok.

Juraj Čižmarovič sa pravidelne vracia na Slovensko ako sólista, komorný hráč a dirigent. Tentokrát ho spoznáme aj ako autora výtvarných diel, ktoré budú vystavené do konca sezóny vo Filharmonickom klube.

Program uzavrie baletná pantomíma Zázračný mandarín Bélu Bartóka, ktorú orchester uvedie spolu s členmi Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal).

Program zaznie v naštudovaní popredného amerického dirigenta Erika Nielsena, šéfdirigenta Symfonického orchestra Bilbao, ktorý sa predstaví s orchestrom Slovenská filharmónia po prvýkrát.

Erik Nielsen hral od útleho veku na klavíri, neskôr študoval hru na hoboji a harfe    na Juilliard School a dirigovanie na Curtis Institute of Music. V roku 2001 sa presťahoval do Nemecka, kde pôsobil ako harfista v Akadémii orchestra Berlínskej filharmónie.

Na čele Symfonického orchestra Bilbao stojí deväť rokov, okrem toho zastával post hudobného riaditeľa Theater Basel (2016 – 2018) a v roku 2022 sa stal hlavným dirigentom Tiroler Festspiele Erl. V aktuálnej sezóne diriguje v operných domoch vo Frankfurte nad Mohanom, Amsterdame, Zürichu, v Semperoper Dresden, či v Bayerische Staatsoper, debutovo sa predstaví v Krakove, Bratislave a vracia sa do Madridu.