koncert
festival
vážna hudba

Saxophobia Bratislava 2021

Bratislava opäť ožije zvukmi saxofónov. Ak si neviete predstaviť saxofónový orchester naživo, príďte sa pozrieť na dva koncerty počas dvoch dní v Bratislave. Už 11. a 13. júna 2021!

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

11.6.2021 o 19.00 / Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca
Saxophobia Galakoncert majstrov saxofónu

13.6.2021 o 18.00 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Koncert 40 - členného saxofónového orchestra

Vstupenky za 16€ a 20€

Saxophobia Bratislava je projekt, ktorý ukazuje slovenskému publiku saxofón trochu inak, než je zvyknuté - ako plnohodnotný nástroj klasickej aj súčasnej hudby.

Od 10. júna budú v hlavnom meste prebiehať majstrovské kurzy za účasti piatich špičkových zahraničných lektorov z Francúzska, Holandska, Slovinska, Rakúska a Česka. Pri tejto príležitosti pripravili organizátori pre verejnosť dva koncerty s rozmanitosťou štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu či impresionizmu, cez súčasné kompozície až po filmovú hudbu.

Veľkou raritou je 40-členný saxofónový orchester, ktorý priamo na kurzoch pod vedením dirigenta Mariána Lejavu naskúša program záverečného koncertu v Slovenskom rozhlase, na ktorom odznie aj niekoľko slovenských a svetová premiéra.

„Programy koncertov sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásnu melódiu, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Je veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť napríklad súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva.“ uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

Mimoriadnej obľube sa teší aj Záverečný koncert saxofónového orchestra v Slovenskom rozhlase v nedeľu 13.6.2021 o 18:00 hod. Orchester zložený zo 40-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov odohrá program, ktorý účastníci nacvičia priamo na kurzoch.